5 mitów o inwestowaniu w złoto

W sieci, na przeróżnych forach inwestorskich lub czytając niektóre komentarze pod artykułami w prasie finansowej na temat złota wydaje mi się, że wiele osób powiela bzdury (mity) o inwestowaniu w złoto. Postarałem się zebrać najczęściej powtarzające się mity – bzdury związane z inwestowaniem w złoto i je opisać.

złoto

1. Należy kupować tylko monety o wadze 1 uncji, gdyż przy tych monetach marża tzw. Premium jest najniższa. Oczywiście jest to kompletna bzdura. Jest wielu dilerów i wiele miejsc w Internecie np. internetowa giełda złota iZłoto.pl, gdzie monety typy 1/10, 1/4, 1/2 oz, Suweren lub legendarną 20-sto dolarówkę możesz kupić z Premium na podobnym poziomie jak przy monetach jednouncjowych a nawet niższym.

2. Nie należy kupować sztabek, gdyż może być w nich wolfram zatopiony. Jest to kompletna bzdura jeśli kupujemy sztabki sprawdzonych producentów u zaufanych dilerów. Co więcej sztabki o gramaturze 100 g i poniżej są bite tak jak monety i nie ma tam możliwości umieszczenia wolframu. Podrabiane złota jest zjawiskiem analogicznym do podrabianej papierowej waluty. Z jednym tylko małym ale… Żeby uruchomić linię produkcyjną sztabek trzeba ponieść o wiele większe nakłady niż drukarnię fałszywych banknotów: mam tu na myśli technologię, piece, prasy, materiał itd.

3. Monety bulionowe należy kupować w stanie menniczym. Bzdura. Bulionowe monety bite są w milionach sztuk. I tu liczy się wartość kruszcu. To nie są numizmaty, bulionówki nie posiadają wartości numizmatycznej (oczywiście zdarzają się wyjątki). Liczy się kruszec.

4. Złoto jest trudno odsprzedać. Kolejna totalna bzdura. Złoto ma ogromną płynność. Możesz je sprzedać praktycznie wszędzie: Internet, kantory, skupy złota, dilerzy, mennice, w niektórych bankach (nawet PKO BP weszło na rynek złota). Złoto wraca do łask. W czasie konfliktów zbrojnych złoto staję się walutą, za którą można kupić np. żywność, podczas gdy papierowa waluta staję się bezużytecznym papierem toaletowym.

5. Złoto to barbarzyński relikt przeszłości, który w świecie funduszy inwestycyjnych, akcji i walut papierowych traci na znaczeniu. Totalne kłamstwo szerzone przede wszystkim przez banki! Złoto to pieniądz wieczny. Gram sprzed np. 1000 lat jest warty tyle co gram dziś wydobyty. Niech mi ktoś pokaże walutę jakiegokolwiek kraju sprzed 1000 lat, i spróbuje coś za to kupić. Jak mawiał J.P. Morgan: „Tylko złoto to prawdziwy pieniądz – wszystko inne to kredyt”.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *