Amerykański Złoty Orzeł – inwestycyjny klasyk

W kilku najbliższych wpisach w Akademii Inwestora przyjrzymy się złotym monetom bulionowym. Przedstawimy wam historię prezentowanych monet oraz ich parametry.

Dzisiejszy wpis będzie poświęcony jednej z najpowszechniejszych złotych monet bulionowych na świecie. Amerykański Złoty Orzeł (American Gold Eagle) – bo o niej mowa – jest oficjalną złotą monetą bulionową Stanów Zjednoczonych o nominale 50 dolarów. Moneta wykonana z 22 karatowego złota.

Amerykański Złoty Orzeł

Amerykański Złoty Orzeł

Pierwsze złote monety zaczęto produkować w Ameryce już w 1795 roku. Były to dziesięciodolarowe Złote Orły. Dziś tę szlachetną tradycję kontynuuje Amerykański Złoty Orzeł – oficjalna i najbardziej popularna złota moneta bulionowa w USA, bita od 1986 roku przez Amerykańską Mennicę Stanową.

Zgodnie z prawem, złoto używane do produkcji monety musi pochodzić ze źródeł leżących na terenie Stanów Zjednoczonych. Monety posiadają wagę 1/10 oz, 1/4 oz, 1/2 oz, oraz 1 oz. Odpowiadają im nominały – odpowiednio: 5, 10, 25 oraz 50 USD.

Tak jak w przypadku Krugerranda, w procesie produkcji stopu monety do stopu czystego złota dodaje się domieszkę srebra i miedzi, co łącznie daje wagę 33,9 gramów 22-karatowego (o czystości .9167) twardego, odpornego na zarysowania złota. Monety te są gwarantowane przez amerykański rząd – gwarantowane jest także zachowanie odpowiedniej wagi kruszcu określanej w uncjach trojańskich.

Amerykański Złoty Orzeł Awers

Amerykański Złoty Orzeł Awers

 

Projekt, zawartość oraz waga zostały zatwierdzone przez Kongres Stanów Zjednoczonych, zaś za bicie tej monety odpowiedzialna jest Amerykańska Mennica Stanowa.

Projekt awersu monety autorstwa Augustus Saint-Gaudens’, przedstawia wyobrażenie kobiety z rozwianymi włosami reprezentującej Wolność, która trzyma pochodnię w prawej dłoni, a w lewej gałązkę oliwną. W tle po lewej stronie znajduje się budynek Kapitolu.

 

Amerykański Złoty Orzeł Rewers

Amerykański Złoty Orzeł Rewers

Projekt rewersu monety autorstwa rzeźbiarza Miley’a Busieka, przedstawia samca orła trzymającego gałązkę oliwną, unoszącego się nad gniazdem, w którym jest samica oraz młode.

Amerykański Złoty Orzeł – wartość rynkowa

Rynkowa wartość monet zależy od aktualnych notowań złota – jest pochodną wartości rynkowej kruszcu, z jakiego została wykonana, nie zaś jej wartości nominalnej. W sprzedaży poza monetą bulionową są także dostępne wersje z dowodem oryginalności dla kolekcjonerów monet. Monety kolekcjonerskie są produkowane w Mennicy West Point w Nowym Jorku i posiadają dodatkowe oznaczenie literowe („W„) nad datą.

Każdy z czterech rozmiarów monety zawiera 91,67% złota (22 karaty), 3% srebra oraz 5,33% miedzi.

Monety o masie 1/10, 1/4 oraz 1/2 uncji mają ten sam wygląd, co monety 1-uncjowe z wyjątkiem oznaczeń na rewersie, które określają wagę oraz nominał monety. Są to legalne wartości określające wartość obiegową jako samodzielny środek płatniczy.

NOMINAŁ ŚREDNICA GRUBOŚĆ MASA
5 USD 16,50 mm 1,19 mm 0,1091 troy oz (3,393 g)
10 USD 22 mm 1,83 mm 0,2727 troy oz (8,483 g)
25 USD 27 mm 2,24 mm 0,5454 troy oz (16,965 g)
50 USD 32,70 mm 2,87 mm 1,0909 troy oz (33,930 g)

W 2006 roku Amerykańska Mennica Stanowa wyemitowała pierwszą 24-karatową (próba.9999) monetę – Złotego Amerykańskiego Bizona. Ale o tym poczytacie w kolejnych wpisach z tej serii.

Moim zdaniem taki inwestycyjny klasyk jak Amerykański Złoty Orzeł powinien znaleźć się w portfelu każdego inwestora. Jest to rozpoznawalna moneta na całym świecie co gwarantuje wysoką płynność monety.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *