Bullion Test – aplikacja do testowania monet

Problem fałszowania monet istniał od zawsze. Złote i srebrne monety podrabiano zazwyczaj zastępując oryginalny stop, stopem o niższej próbie. Tak było np. w przypadku złotych dwudziestodolarówek, których podróbki tzw. Belgijki wylewano ze stopu złota o niższej próbie.

Bullion Test

Najlepszym i najtańszym narzędziem, dostępnym dla każdego inwestora do weryfikacji autentyczności złotych i srebrnych monet bulionowych jest waga elektroniczna i suwmiarka a także linijka Fischa.

Oczywiście dużo lepszym urządzeniem jest spektrometr,  jednak rzadko który inwestor może sobie pozwolić na wydatek kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Niedawno, całkiem przypadkowo natrafiłem na aplikację dostępną na smartfony o nazwie Bullion Test. Aplikacja występuje w 2 wersjach: bezpłatnej i płatnej. Ja pobrałem bezpłatną bo wertując opis płatnej aplikacji nie dostrzegłem różnicy. Być może płatna wersja posiada bogatszy katalog monet do testowania.

Programiści sprytnie podeszli do tematu badania autentyczności monet za pomocą rezonansu akustycznego. Wystarczy włączyć aplikację, zbliżyć testowaną monetę do smartfonu, a następnie lekko „pstryknąć” paznokciem monetę. Smartfon nagrywa dźwięk rezonującej monety i porównuje ze wzorcem.

Postanowiłem przetestować aplikację. Do testu użyłem: 2 srebrnych monet jednouncjowych: Amerykańskiego Orła i Kanadyjskiego Liścia oraz 1 monety złotej jednouncjowej – Australijskiego Kangura.

O dziwo – to działa! Byłem na początku sceptycznie nastawiony do tego rodzaju testów jednak muszę przyznać, że jestem pozytywnie zaskoczony.

Niestety aplikacja (przynajmniej bezpłatna) umożliwia testowanie tylko najpopularniejszych monety srebrnych i złotych o masie 1oz. Nie można testować mniejszych monet typu 1/10, 1/4 czy 1/2 oz.

Mam nadzieję, że Bullion Test to pierwszy krok w dobrym kierunki i w przyszłości zobaczymy więcej aplikacji pozwalających zbadać autentyczność posiadanych walorów.

Jeśli znasz jakieś inne aplikacje przydatne dla bullionerów takich jak my zostaw poniżej komentarz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *