Czy cena złota spadnie poniżej 1000 dolarów?

Bank Societe Generale podniósł swoje krótkoterminowe prognozy dla ceny złota, jednak w długim okresie wciąż przewiduje mocne spadki. Zdaniem analityków francuskiego banku, cena złota spadnie grubo poniżej 1000 dolarów za uncję.

Cena złota

Cena złota

Co prawda trwająca 13 lat hossa na rynku złota skończyła się w ubiegłym roku, ale nawet w trakcie najboleśniejszych spadków ceny żółtego metalu nie zbliżyły się do psychologicznej bariery 1000 dolarów za uncję, już nie mówiąc o jej przebiciu.

Tymczasem właśnie taki scenariusz kreśli najnowsza prognoza wydana przez Societe Generale. Zdaniem analityków banku w latach 2017-2019 średnia cena uncji kruszcu wyniesie 825 dolarów. Za przewidywanymi spadkami stać ma normalizacja polityki monetarnej w USA, wzrost stóp procentowych oraz – przede wszystkim – poprawa sytuacji gospodarczej w USA.

Na ten rok analitycy SG przewidują ceny na poziomie 1272 dolarów za uncję. Poprzednia prognoza, jeszcze nie uwzględniająca wpływu kryzysu krymskiego, mówiła o 1180 dolarów. Zdaniem francuskiego banku w przyszłym roku cena uncji złota spadnie poniżej 1200 dolarów, a w 2016 r. złoto będzie podążało dalej na południe – dojdzie do pokonania bariery 1000 dolarów.

Obecnie uncja złota wyceniana jest na ok. 1255 dolarów. Od początku roku metal zdrożał o 4,5%.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *