Ceny złota najwyższe od 4 miesięcy

Sporo emocji wzbudzała w tym tygodniu sytuacja na rynku złota. Po krótkim spadkowym epizodzie w zeszłym tygodniu notowania tego kruszcu nadal pną się w górę. Cena złota inwestycyjnego przekroczyła linię średnioterminowego trendu spadkowego w okolicach 1335 dolarów za uncję i obecnie przekracza już poziom 1340 dolarów za uncję.

Sztabka i samorodek złota

Sztabka i samorodek złota

Na umocnienie cen złotego kruszcu z pewnością miała wpływ niepewna sytuacja w gospodarce Stanów Zjednoczonych, skąd napływają rozczarowujące informacje na temat sytuacji makroekonomicznej.

Z drugiej strony na notowania złota mogły pozytywnie wpłynąć również obawy o kondycję gospodarki Chin. Mimo tego, że tamtejsi inwestorzy coraz częściej postrzegają złoto jako bezpieczna inwestycję to fundamenty na rynku złota w Azji są nadal raczej kruche. Po przekroczeniu poziomu ceny 1300 USD za uncję wyraźnie osłabił się popyt na złoto fizyczne w Azji. Czyżby konsumenci z Chin i innych krajów Dalekiego Wschodu czekali na korektę, aby z powrotem zacząć kupować?

Nieco więcej zainteresowania złotem wykazują inwestorzy na Zachodzie, co skutkuje wzrostem aktywów funduszy ETF.

Możliwe jednak, że wzrost notowań złota w ciągu ostatnich sesji to efekt przede wszystkim zamykania krótkich pozycji na rynku tego metalu, czyli tzw. short covering. Jeśli tak jest, to głębsza korekta na rynku złota może być kwestią najbliższych dni. Obecnie kluczowym poziomem oporu jest rejon 1347-1353 dolarów za uncję.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *