Chiny osłabiły juana

Wczoraj Ludowy Bank Chin obniżył kurs referencyjny juana do dolara o rekordowe 1,9%. Chińska waluta jest najsłabsza wobec dolara od 3 lat

juan

Chiński bank centralny steruje kursem juana poprzez codzienne ustalanie kursu referencyjnego. Dopuszczalna dzienna amplituda wahań wynosi +/- 2 punkty procentowe.

Wczorajsza dewaluacja juana, która doprowadziła do przeceny waluty na wolnym rynku aż o 2,9 proc. względem amerykańskiej waluty była największa od 1994 r. Po decyzji Ludowego Banku Chin popyt na złoto wrócił za sprawą obaw, że dewaluacja juana doprowadzi do powrotu wojny walutowej, czyli wyścigu krajów na obniżenie wartości własnych środków płatniczych względem innych walut.

Dewaluacja juana oddala również prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w USA w tym roku. Wszystkie te informacje sprawiły, że złoto odbiło się od 5,5 letniego minimum i kurs powrócił w okolice 1110 USD /oz.

Update:

Chiny osłabiły ponownie jena w środę i czwartek. Obecnie za 1 dolara trzeba płacić 6,45 juanów.

Dewaluacja juana to próba ratowania dotychczasowego modelu gospodarczego, opartego na tanim eksporcie i ogromnych inwestycjach infrastrukturalnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *