Co przyniesie koniec roku na rynku złota?

W tym roku rajd Świętego Mikołaja na rynkach finansowych będzie raczej przypominał rajd na kolejce górskiej – analizują eksperci z Mennicy Wrocławskiej i prognozują, że impulsów do wzrostów oraz spadków jest wiele. Dotyczy to również rynku złota.

– W pierwszym kwartale tego roku rynek złota zanotował bardzo wysokie wzrosty rzędu 20 proc., w drugim troszkę wyhamował. Natomiast spodziewamy się, że koniec roku przyniesie dwa konkretne impulsy, które mogą wpłynąć na cenę surowca. Pierwszy to wybory w Stanach Zjednoczonych, które będą miały wpływ na sytuację na rynkach światowych. Drugi czynnik to sytuacja ekonomiczna Stanów Zjednoczonych i stopy procentowe. Czy zostaną one podniesione, czy też obniżone? – mówi Michał Tekliński, prezes zarządu, Mennica Wrocławska, Grupa Goldenmark i dodaje, że impuls ten jest raz dodatni, a raz ujemny. Sytuacja wpływa na cenę złota.

A co na to banki?  Największe banki inwestycyjne Goldman Sachs czy Credit Suisse również czują w tej sytuacji pewien dyskomfort jeśli chodzi o prognozowanie cen surowca. Według ich szacunków ceny złota na koniec roku mogą wynosić od 1050 do 1500 dolarów za uncję. – Ten rozstrzał pokazuje, że dynamika kształtowania się cen złota będzie naprawdę wysoka.  Z punktu widzenia lokalnych inwestorów również warto zwrócić uwagę na to, co robią banki centralne – wyjaśnia Michał Tekliński i dodaje. – W przypadku Polski, NBP oprócz tradycyjnych aktywów, w których zawsze lokuje polskie rezerwy również zwiększył zapotrzebowanie na złoto.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *