Deutsche Bank nie będzie już ustalał cen złota i srebra

Fixing jest zwyczajowym sposobem ustalania cen. Od 1919 r. dwa razy dziennie przedstawiciele pięciu banków członkowskich odbywają telekonferencję, podczas której ustalają cenę złota.

Gold Fixing

Gold Fixing

Deutsche Bank oświadczył we wtorek, że wycofuje się z mechanizmu ustalania cen złota i srebra na London Gold Fix. Niemiecki bank nie znalazł nikogo chętnego do nabycia jego miejsca, dlatego przy ustalaniu ceny złota na giełdzie w Londynie głos będą miały tylko cztery banki (Bank of Nova Scotia-ScotiaMocatta, Barclays Bank Plc, HSBC Bank USA oraz Societe Generale), a przy ustalaniu ceny srebra jedynie dwa (HSBC i Bank of Nova Scotia).

Deutsche Bank już w styczniu zapowiedział zamiar wycofania się z londyńskiego fixingu, w którym brał udział przez dwie ostatnie dekady. Zrobił to dzień po tym, jak niemiecki regulator finansowy BaFin stwierdził, że ewentualna manipulacja rynków walutowych i metali szlachetnych może być większa niż afera LIBOR. W ostatnich miesiącach Deutsche Bank starał się znaleźć kupca na swoje miejsce, jednak toczące się aktualnie śledztwa w sprawie ewentualnych manipulacji cenami kruszców odstraszyły potencjalnych nabywców.

Amerykańscy inwestorzy i traderzy złożyli prawie 20 pozwów przeciwko pięciu bankom, które uczestniczą w London Gold Fix.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *