Gdzie sprzedać złoto?

Jesteś szczęśliwym posiadaczem złota i przyszedł czas żeby spieniężyć inwestycję? Pojawia się jeden problem: gdzie sprzedać złoto?

złoto_inwestycyjne

Wielu inwestorów z przerażeniem usłyszała informację największego polskiego serwisu aukcyjnego Allegro, że wprowadza zakaz handlu złotem i srebrem inwestycyjnym. Dla wielu, szczególnie drobnych inwestorów zamknęło to możliwość sprzedaży z zyskiem posiadanego kruszcu. Stacjonarne skupy złota oferują najczęściej niebotyczne spready przez co inwestycja w kruszec może okazać się nieopłacalna.

Oczywiście wszystko zależy od rodzaju posiadanego kruszcu czy np. mamy złom złota, złote sztabki i monety bulionowe czy złote numizmaty lub inne wartościowe przedmioty np: sztućce, zegarki. Aby odpowiedzieć na pytanie: „Gdzie sprzedać złoto?” przyjrzyjmy się możliwościom sprzedaży złota.

1. Kantor / skup złota / jubiler / lombard

Nie każdy kantor oferuje skup złota. Wiąże się to z dodatkowymi szkoleniami i pozwoleniami, jednak część z nich oferuje skup złota. Jest też cała masa skupów złota, które nie prowadzą działalności kantorowej w zakresie handlu walutami.

Złotnicy również oferują skup złota, ponieważ przyda im się tani materiał do produkcji wyrobów jubilerskich. Wydaje mi się że to najgorsze miejsce, żeby sprzedać złoto z tutaj opisywanych. Dostaniemy tu najmniejszą zapłatę za kruszec.

Kolejnym miejscem gdzie sprzedać złoto są lombardy.

Jednak w tym wpisie wrzucam kontory, skupy złota, lombardy i jubilerów do jednego worka, ponieważ większość z nich skupuje złoto w cenie złomu złota. Oczywiście zdarzają się wyjątki n.p lombardy z bardzo dobrymi cenami za monety jednak to są wyjątki.

Z prostego powodu: najczęściej w takim miejscu sprzedając złoto dewizowe a wiec monety lub sztabki otrzymamy zapłatę jak za złoty złom a wiec kilka procent niższą niż wartość np. sztabki dewizowej. (np. 1 gram złota dewizowego 150 zł, złom złota 135 zł/g). Zazwyczaj skupy płacą koło 91-93% aktualnej ceny SPOT.

Plusem lombardów jest ich ilość. Zazwyczaj są gęsto rozsiane w centrach miast i na osiedlach oraz są otwarte do późnych godzin nocnych lub całodobowo więc można szybko upłynnić złoto w nagłych wypadkach.

Jednak nie wszystkie lombardy skupują pallad lub platynę a nawet srebro. Złoto ma największą płynność z metali.

Według mnie jest to najgorsze miejsce gdzie można sprzedać złoto.

Oczywiście ten negatywny przelicznik dotyczy tylko sytuacji, w której chcemy sprzedać złoto dewizowe czyli sztabki i monety lub złote numizmaty. W innym wypadku złom złota można śmiało sprzedać w skupie ponieważ nikt nam więcej za złoty złom nie zapłaci, nawet mennice.

2. Mennica

Zdecydowanie lepszymi miejscem do sprzedaży złota w postaci monet i sztab inwestycyjnych jest mennica. Mennica – najczęściej słowo to jest stosowane niemiarodajnie, ponieważ mennicą często nazywa się zwykłego dilera złota a nie wytwórnię monet lub sztabek.

W każdym razie w mennicy zaproponują nam zazwyczaj kilka procent wyższą ceną za bulionówkę niż w skupie złota.

Najbardziej rozbudowaną stacjonarną sieć dilerską posiada Mennica Wrocławska. Posiada 10 oddziałów w największych miastach Polski. Tu znajduje się ich lista.

Dodatkowo większość polskich „mennic” umożliwia skup złota online.

3. Sklep kolekcjonerski, numizmatyczny

Sklep numizmatyczny podobnie jak mennica najczęściej zaoferuje lepszą cenę niż skup złota za złote dewizowe czyli sztabki i monety bulionowe. Jednak dodatkowo sklep numizmatyczny zaoferuje lepszą cenę niż poprzednio omawiane możliwości za odkupienie złotych numizmatów.

Firmy kolekcjonerskie gdzie robię zakupy i zarazem polecam:

Poza ogromnym wyborem właściciele posiadają ogromną wiedzę i zawsze służą pomocą. Obsługa i fachowość na najwyższym poziomie.

4. Internetowy skup złota

Dużo lepsze ceny zarówno w przypadku złomu złota, jak i złota dewizowego oferują skupy złota online.

Skup złota online

Skup złota online

Wszystkie one działają na takiej samej zasadzie: należy wypełnić formularz kontaktowy dostępny na ich stronie internetowej. Następnie klient otrzymuje kopertę, w którą pakuje złoto i wysyła kurierem lub pakuje w swoją kopertę i tylko czeka na bezpłatnego kuriera.

Oczywiście minusem jest długość samego procesu od wysłania formularza zgłoszeniowego do otrzymania przelewu w najlepszym wypadku minie 4 dni robocze. Najlepiej wysyłać kruszec w poniedziałek, ponieważ wysyłając później najprawdopodobniej otrzymamy zapłatę w kolejnym tygodniu. W zamian otrzymamy lepsze ceny niż w skupie stacjonarnym lub mennicy czy sklepie numizmatycznym. Nie jest do duża różnica ok 10 zł na złotej bulionówce 1/4 oz. ale zawsze coś.

Ze swojej strony mogę polecić jeden z 3 poniższych skupów online:

 1. Złota Gotówka Darmowy kurier od 20 gramów złota lub 700g srebra (w regulaminie nie ma podanej próby).
 2. Skup Złota 24 Darmowy kurier od:
  • dla złota – 50 gramów w przeliczeniu na próbę 585
  • dla srebra – 250 gramów w przeliczeniu na próbę 925
  • dla platyny – 30 gramów w przeliczeniu na próbę 999
  • dla palladu – 50 gramów w przeliczeniu na próbę 999
 3. E-skup złota – Darmowy kurier zawsze.

Dziwi mnie jednak, że żaden w powyższych serwisów nie oferuje szyfrowania danych za pomocą protokołu SSL (adres powinien zaczynać się od https). Stwarza to możliwość do „podsłuchania” naszych danych podczas wysyłania formularza zgłoszeniowego. A wykupienie takiego certyfikaty to licząc w złocie na chwilę obecną to rocznie wydatek od 1/40 oz złota.

5. Internetowa giełda złota iZłoto.pl

Niedawno w Internecie wystartowała Internetowa Giełda Złota iZłoto.pl. Z zainteresowaniem obserwuję ten projekt, gdyż wiążę z nim nadzieję na lepsze ceny gdy będę sprzedawał swoje złoto. Wiadomym wszak jest, że najlepszą cenę dostanę od klienta bezpośredniego a nie w skupie lub mennicy.

Dzięki temu mogę zarobić kilka dodatkowych procent przy sprzedaży.

Serwis aukcyjny będzie również najlepszym miejscem żeby sprzedać nietypowe przedmioty ze złota, za które w innym miejscu ktoś nam by zapłacił jak za złoty złom.

Z drugiej strony – jako kupujący mam nadzieję, że uda mi się kupić taniej niż w mennicach lub sklepach numizmatycznych dlatego kupno od kogoś bezpośrednio zazwyczaj jest bardziej opłacalna.

iZłoto.pl to platforma aukcyjna umożliwiająca handel złotem. Bardzo mi się podoba sposób na bezpieczeństwo handlu kruszcami (bo można tam handlować nie tylko złotem ale również pozostałymi metalami szlachetnymi i diamentami). Płatność przelewem za zamówienia można dokonać tylko w przypadku zamówienia od mennicy, sklepu kolekcjonerskiego, lombardu, jubilera czyli jednym słowem firmie z branży. Serwis chwali się że wszyscy sprzedawcy firmowi chcący sprzedawać w iZłoto.pl są weryfikowani przez serwis. Już mają kilku dilerów m.in: 79th Element.

Dla nas: drobnych szaraczków przewidziana jest możliwość sprzedaży za pomocą systemu Escrow. Czyli kupujący, żeby dokonać zakupu musi najpierw zasilić swój portfel wirtualny. Na zasadzie identycznej jaką znamy z kantorów internetowych. Następnie, po zaksięgowaniu środków kupujący kupuje przedmiot a środki z jego wirtualnego portfela są blokowane w systemie iZłoto.pl do momentu, aż kupujący nie otrzyma paczki.

Dopiero po otrzymaniu przesyłki pieniądze są przelewane do sprzedającego.

Co ciekawe system przeleje pieniądze automatycznie po 24 godzinach od otrzymania przesyłki przez kupującego lub kupujący może również ręcznie odblokować pieniądze od razu jak otrzyma towar. Na zgłoszenie sporu ma 24 godziny.

Gdzie sprzedać złoto? iZłoto.pl Escrow

Źródło: iZłoto.pl

Z drugiej strony system w ten sposób zabezpiecza sprzedającego. Nie zdarzy się przypadek że ktoś kupi, ale nie zapłaci po kilka godzin po zakupie złoto spadnie i dojedzie do wniosku że może kupić ten sam walor taniej. Po prostu żeby kupujący mógł kupić w systemie Escrow musi mieć zasilone konto. W momencie zakupu system pobiera od razu pieniądze z jego wirtualnego portfela.

Mi przychodzi do głowy jeszcze jedno zastosowanie płatności Escrow. A mianowicie dostawa terminowa. Płacę powiernikowi, w tym przypadku serwisowi iZłoto.pl i czekam sobie spokojnie np 45 dni na swój kruszec. Jak dostaję złoto system uwalnia pieniądze sprzedającemu. Genialne!

Strona iZłoto.pl jest także zabezpieczona jest szyfrowanym połączeniem SSL.

Widzę, że w tej chwili serwis jest darmowy – ciekawe na jak długo? Teraz nie pobiera prowizji, opłat za wpłaty i wypłaty z portfela oraz za wystawienie aukcji.

Nie wspominam też o Świstaku czy eBuy’u, ponieważ społeczność inwestorsko-kolekcjonerska z allegro tam się nie przeniosła tylko wisi gdzieś zawieszona w próżni i czeka na możliwość handlu złotem C2C.

Gdzie sprzedać złoto – podsumowanie:

Mam nadzieje, że po przeczytaniu tego materiału każdy sobie odpowiecie na pytanie: „Gdzie sprzedać złoto?”. Ponieważ raczej jestem w fazie kupowania niż sprzedawania nie mam jeszcze tego problemu gdzie sprzedać złoto. Natomiast wiem, że będę kupował na iZłoto.pl, gdyż możliwe że tam znajdę najlepsze oferty jednocześnie minimalizując ryzyko oszustwa.

Bardzo mnie cieszy, że w końcu ktoś wziął się za sprawę handlu złotem w Internecie bo brakowało takiej platformy jak iZłoto.pl.

Jeśli jednak wolicie sprzedać złoto w realu to najlepszym miejscem w przypadku monet i sztabek będą sklepy kolekcjonerskie a później mennice. Zawsze warto przejść się w kilka miejsc żeby porównać oferty. Jednak należy pamiętać, że cena złota zmienia się dynamicznie z sekundy na sekundę. I oferta sprzed godziny może okazać się nieaktualna.

Niemniej, skupy stacjonarne mają też swoje wady. Przede wszystkim funkcjonują w większych miastach i ich dostępność jest ograniczona. Oprócz tego, inwestor będzie musiał poświęcić więcej czasu, żeby porównać ceny w różnych punktach.

1 Komantarz

 1. Kamil

  Ja ze swojej strony mogę polecić jeszcze serwis Skup.Zlota.Pl. Sprzedawałem parę razy w lombardach złoto i w końcu nie wytrzymałem tych złodziejskich cen i spróbowałem w internecie sprzedać złoto i wyszło znacznie więcej niż u tych ździerców w lombardach 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *