Gdzie trzymać złoto – krótki poradnik o przechowywaniu złota

Gdzie trzymać złoto? W sejfie, w banku, w domu, a może zakopane w ogródku? Okazuje się, że dla wielu osób, lokujących oszczędności w złoto, srebro i inne metale szlachetne przechowywanie kruszcu to całkiem realny problem.

Gdzie trzymać złoto

Gdzie trzymać złoto

W dzisiejszym wpisie spróbujemy więc odpowiedzieć na pytanie: „Gdzie trzymać złoto” . Po wyborze sposobu ulokowania pieniędzy w żółty metal pojawia się pytanie, gdzie trzymać złoto, aby było ono bezpieczne. Gdzie trzymać złoto w sztabkach lub w monetach?

Sposobów na przechowywanie złota jest mnóstwo, ale nie każdy jest perfekcyjny.

Gdzie trzymać złoto w domu?

Najczęstszym miejscem przechowywania złota fizycznego jest dom a następnie bank.

Większość inwestorów decyduje na trzymanie złota we własnym domu.  Jest to przede wszystkim najtańszy pomysł. Jednak nie jest on pozbawiony wad. Kruszec może przecież się uszkodzić lub nawet „wyparować” po wizycie włamywacza. Złoto inwestycyjne to idealny łup dla złodziei.

Gdzie trzymać złoto w domu? Dużo zależy od tego, jaka jest jego wartość oraz objętości. O wiele łatwiej ukryć jedną złotą monetę niż np. 10 sztabek, każda 100 g. Według mnie w domu najlepiej przechowywać złoto i inne cenne przedmioty w sejfach. Niestety porządny sejf, na przykład wmurowany w podłogę lub ścianę, to wydatek kilku tysięcy złotych, dlatego to nie rozwiązanie nie na każdą kieszeń. Tańsze sejfy nie są warte uwagi. Dla wprawionego włamywacza zajmie chwila aby dobrać się do „budżetowego” sejfu z marketu budowlanego. Dodatkowo pamiętaj, że złoto lokacyjne najwyższej próby, to bardzo delikatny stop. Należy je przechowywać w specjalnych opakowaniach lub w kapslach menniczych.

Jeżeli nie zdecydujesz się na zakup sejfu dobrym pomysłem na ukrycie złota są różnego rodzaju naturalne skrytki. Nieoczywiste, pomysłowe, czasem wręcz banalne, które nie wyglądają na godne zainteresowania. Jedną z najpopularniejszych naturalnych skrytek jest ogród. Zakopanie złota w ziemi jest najstarszą metodą na ukrycie drogocennego kruszcu. Są nawet sposoby na przechowywanie złota w ziemi aby nie było wykrywalne przez wykrywacz metalu.

Wiele porad na temat przechowywania złota można znaleźć w Internecie – wszystkie mają wspólny mianownik: dyskrecja.

Dyskrecja powinna towarzyszyć całej inwestycji w złoto lub srebro od momentu zakupu z wiarygodnego źródła, aż po trzymanie w tajemnicy samej inwestycji. Najlepiej ograniczyć informowanie o posiadanych zasobach do absolutnego minimum. Wiadomo, że ludzie często nieświadomie mogą powiedzieć komuś, że trzymasz skarb w ogródku. Lepiej zachować dyskrecję i ograniczyć ilość osób „wtajemniczonych” do absolutnego minimum.

Gdzie trzymać złoto ? A może bank?

Jak już wcześniej napisałem, drugim miejscem, gdzie można przechowywać złoto, są banki. Aby przechowywać jakieś kosztowności w banku należy wynająć w banku tzw. skrytkę bankową.

Niestety tylko niektóre oddziały, najczęściej usytuowane w największych miastach, udostępniają takie rozwiązanie. Klienci mają do wyboru kasetki lub skrytki. Różnica pomiędzy nimi jest niewielka, jednak większe bezpieczeństwo zapewnia skrytka, bowiem przymocowana jest do wzmocnionej ściany budynku.

Ile to kosztuje? Opłata za wynajem zabezpieczonego miejsca w banku zależy od jego wielkości i czasu korzystania. Im większa skrytka – tym drożej, im dłuższy czas użytkowania – tym taniej. W przypadku średniej wielkości skrytki, koszt roczny to ok. 250-500 złotych, warto jednak wspomnieć, że do rachunku bank na początku współpracy może doliczyć różne koszty. Np. w PKO BP skrytkę bankową można już mieć od 5 zł dziennie a kasetę od 4,5 zł dziennie.

Skrytki bankowe można również zakładać poza granicami naszego kraju. Dla przykładu w wiedeńskim Das Safe możemy posiadać skrytkę już od 360 euro za rok.

Teoretycznie to najpewniejsza metoda (przecież banki są ubezpieczone) ale w gruncie rzeczy trzymanie złota w banku mija się z ideą inwestowania w ten metal jako w bezpieczną przystań. Zazwyczaj posiadacze kruszcu wolą go trzymać jak najdalej od jakiejkolwiek instytucji finansowej.

Przechowywanie złota oferują również firmy, które zajmują się jego produkcją lub sprzedają. Zabezpieczenia w ich skarbcach często dorównują tym stosowanym w bankach. Ja jednak nie ufam prywatnym firmom, które w każdej chwili mogą zbankrutować lub po prostu oszukać swoich klientów. W dzisiejszym świecie już nic mnie nie zdziwi.

Ubezpieczenie złota

Złoto przechowywane w domu można także ubezpieczyć. Na rynku dostępne są produktu zwracające koszty w przypadku zniszczenia lub kradzieży wszystkiego, co znajduje się na posesji. Należy zadbać aby suma ubezpieczenia odpowiadała kosztownościom zgromadzonym w domu.

Gdzie zatem trzymać złoto najlepiej? Metod jest, jak widać, bardzo wiele. W dużej mierze zależą od naszych warunków mieszkaniowych. Warto dobrać je indywidualnie do swoich potrzeb i możliwości finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *