Holandia kupuje złoto

Złote guldeny holenderskie

Złote guldeny holenderskie

Wbrew powszechnie panującej modzie wśród banków centralnych do gromadzenia papierowej waluty jako rezerwy walutowej rozważni kupują złoto.

W grudniu 2014, po raz pierwszy od grudnia 1998 roku, Holandia oficjalne zwiększyła rezerwy złota – podaje Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Holendrzy kupili 9,61 t złota, zwiększając swoje rezerwy do poziomu 622,02 t. Pod względem ilości posiadanego złota, Holandia jest na 9. miejscu na świecie.

Zakupy niderlandzkiego banku centralnego to kolejny, po listopadowej repatriacji 120 ton złota ze skarbców w Stanach Zjednoczonych, krok do zabezpieczenia posiadanych przez Holandię rezerw kruszcu.

Przed podjęciem tych kroków, Holendrzy przechowywali w kraju jedynie 11% swojego złota, 51% spoczywało w USA, 20% w Kanadzie, a 18% w Wielkiej Brytanii. Według nowych zasad 31% rezerw składowanych będzie w Amsterdamie, a tylko 31% w Nowym Jorku. W Ottawie i Londynie stan pozostanie niezmieniony.

Pisząc o najnowszych zakupach banków centralnych nie należy zapominać o Rosji, która zwiększyła właśnie swoje rezerwy o 20,73 t. Kraj ten posiada dziś piąte co do wielkości oficjalne rezerwy kruszcu na świecie, wynoszące aż 1208,23 t.

Dla przypomnienia: rezerwy złota w Polsce wynoszą niecałe 103 tony co daje około 2,7 grama na każdego obywatela naszego kraju. Stanowi ono jedynie 5% rezerw finansowych w Polsce (w USA 75% rezerw stanowi złoto).

Mam tylko nadzieję, że pewnego dnia i prezes NBP pozbędzie się trochę „zielonej makulatury” w zamian za królewski kruszec.

1 Komantarz

  1. Marecki

    Holendrzy sprowadzają swoje złoto ponieważ świat szykuje się na globalny reset długów i nową walutę rezerwową. Ludzie doskonale zdają sobie sprawę że USA są bankrutem i to tylko kwestia czasu kiedy zbankrutują.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *