Ile jest złota w złocie olimpijskim

XXII Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Soczi już za nami. Dla polskiej reprezentacji były to historyczne zawody jeśli chodzi o ilość zdobytych medali.
Nasi sportowcy zdobyli 6 krążków: 4 złote, 1 srebrny i 1 brązowy.

Zbigniew Bródka

Zbigniew Bródka

Jednak nie o tym jest ten wpis. Postanowiliśmy sprawdzić ile złota jest w złocie olimpijskim.

Międzynarodowe przepisy nie określają z jakiego materiału ma być wykonany złoty medal. Musi być tylko pozłacany – co najmniej 6 gramami czystego złota. Każdy medal olimpijski musi mieć przynajmniej 60 mm średnicy i 3 mm grubości.

Złote medale zostały po raz pierwszy przyznane na igrzyskach w St. Louis w 1904 r. Przedtem za pierwsze miejsce nagradzano srebrem. Od 1928 r. do 1972 r. po obu stronach medalu odlewano wizerunek Akropolu.

Medale z igrzysk w Monachium w 1972 r. miały Akropol już tylko na jednej stronie. Od tej pory wygląd drugiej strony medalu zmienia się w zależności od projektu organizatorów.

Medale ze złota ostatni raz wręczono w 1912 r.

Złoty medal olimpijski Soczi 2014

Złoty medal olimpijski Soczi 2014

Na obecnych igrzyskach olimpijskich złote medale wykonane były ze … srebra. Zostały jedynie pozłocone. Każdy złoty medal olimpijski z Soczi zawiera 535 gramów srebra i 6 gramów złota. Wartość kruszcu na dzień dzisiejszy wynosi zatem ok. 2 tyś zł. Nasze rozważania są oczywiście czysto teoretyczne ponieważ każdy medal dla sportowca i całego narodu jest bezcenny.

Jeszcze raz gratulujemy naszym Olimpijczykom!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *