Jak inwestować w złoto – czyli złote ABC

Czy opłaca się inwestować w złoto? Jak inwestować w złoto? Gdzie kupić złoto? Gdzie sprzedać złoto? Jeżeli szukasz odpowiedzi na jedno z powyższych pytań lub po prostu interesujesz się tematyką inwestowania pieniędzy w złoto ten wpis jest z całą pewnością dla Ciebie.

Jak inwestować w złoto

Jak inwestować w złoto

Czym jest złoto

Żeby odpowiedzieć na powyższe pytania musimy sobie najpierw wyjaśnić czym jest złoto.

Złoto od wieków jest uniwersalnym pieniądzem. Przez tysiące lat w niemal każdym zakątku Ziemi było i często nadal jest akceptowane jako zapłata za towary i usługi.

Emisja złota nie jest kontrolowanie przez żaden rząd lub bank centralny. Złoto nie może zbankrutować, znajduje się poza jurysdykcją rządów. Ponadto możesz nim dysponować w dowolnym kraju świata.

Czy zatem złoto jest bezpieczną ostoją kapitału

Moja odpowiedź brzmi TAK.

Złoto nie podlega inflacji. Banki centralne USA, UE, Wielkiej Brytanii, Japonii i wielu innych państw dodrukowują papierowy pieniądz na potęgę zwiększając rocznie jego podaż o kilkanaście lub kilkadziesiąt procent.

Globalny dług przekroczył 100 bln USD czyli od pojawienia się pierwszych symptomów światowego kryzysu finansowego w połowie 2007 r. wartość globalnego długu wzrosła o ponad 40 proc.

Pieniądz papierowy staje się pieniądzem bezwartościowym, pustym, bez pokrycia. Ryzyko hiperinflacji jest coraz większe.

Podaż złota można zwiększyć jedynie poprzez zwiększenie wydobycia surowca. Roczne wydobycie złota wynosi ok. 2500 ton. Z racji tego, że złoto praktycznie się nie zużywa, to większość kruszcu pozyskanego od początku jego wydobycia nadal znajduje się w obrocie. Szacunki historyków mówią, że ludzkość dysponuje ok. 150 tysiącami ton złota, z czego jedna trzecia zalega w skarbcach banków centralnych. Ułamek światowego wydobycia znajduje  swoje zastosowanie w elektronice ( z tendencją wzrostową). Czyli ok 2/3 światowych zasobów złota powinna znajdować w tej czy innej formie się w rękach prywatnych inwestorów.

Dlaczego warto inwestować w złoto

Poza aspektami natury ekonomicznej: ochrona kapitału przed inflacją i deflacją (w czasach krachów ekonomicznych); gwarancja kapitału w przypadku niewypłacalności banków czy nawet Państw; zyskowność inwestycji (pamięta, że możesz też stracić w przypadku nagłego spadku cen) o inwestowaniu w złoto istotną rolę odgrywają także takie czynniki jak:

 • Prostota transakcji – złoto jest fizycznym towarem, który można kupić w sklepie stacjonarnym lub internetowym. Aby dokonać transakcji nie trzeba posiadać np. rachunku maklerskiego. Śledzenie notowań złota jest również prostą czynnością.
 • Prestiż – od wieków posiadanie złota wiązało się z wysokim statusem społecznym i ogromnym prestiżem.
 • Większa świadomość ekonomiczna społeczeństwa – inwestorzy, zwłaszcza drobni coraz częściej do swojego portfela inwestycyjnego dołączają metale szlachetne. Poza tym, przy obecnym poziome zadłużenia państw i dynamicznej polityce makroekonomicznej obligacje i pieniądz papierowy w każdej chwili mogą okazać się nic nie warte.

Cena złota

Ponieważ cena złota na giełdach w Nowym Jorku i Londynie wyrażana jest w dolarach amerykańskich (USD) na cenę złota w Polsce, zarówno w sprzedaży jak i w skupie, mają wpływ dwa czynniki: cena złota oraz kurs dolara. Ogromnym błędem początkujących inwestorów jest śledzenie tylko jednego wykresu giełdowego – wykresu złota.

Kupując złoto w Polsce trzeba również śledzić relację dolara do złotówki USD/PLN. Żeby zdać sobie sprawę z tego co piszę prześledźmy poniższy przykład:

 • 1 uncja złota – cena za uncję 1375 USD – kurs USD/PLN: 3,10 zł = 4262,50 zł
 • 1 uncja złota – cena za uncję 1375 USD – kurs USD/PLN: 3,20 zł = 4400 zł

Przy różnicy 10 gr na kursie dolara do złotówki, przy niezmienionej cenie złota różnica w cenie zakupu złota na terytorium Polski wyniesie ponad 3%.

Złoto jest z dolarem mocno skorelowane. Kiedy dolar zyskuje, to złoto traci, a kiedy dolar traci – złoto zyskuje. W związku z powyższym, aby zarobić, musi nastąpić sytuacja, w której złoto szybciej zyskuje, niż dolar traci lub odwrotnie. Miejmy więc na uwadze wahania nie tylko złota, ale także kurs dolara.

Co kupić?

Skoro już zdecydowałeś się, chcesz zainwestować swoje pieniądze w złoto przeanalizujmy więc możliwości inwestycyjne jakie daje ten metal szlachetny:

 • Biżuteria – Chyba najprostszy i najgorszy sposób na lokowanie kapitału. Biżuteria jest zawsze droższa niż samo złoto w niej zawarte, ponieważ trzeba zapłacić nie tylko za metal, ale także za robociznę złotnika. W dodatku problemem jest sprzedaż z zyskiem. Najczęściej wyroby jubilerskie skupowane są po cenie złotego złomu. To wcale jednak nie znaczy, że nie da się w ten sposób zarobić. Jeśli kurs złota podniesie się kilkukrotnie to i tak wyjdziemy na plus. Poza tym biżuterii nie koniecznie trzeba sprzedawać jako złom. Można próbować za jakiś czas sprzedawać ją na aukcjach internetowych.
 • Fundusze inwestujące w złoto i srebro – Powiem krótko – nie opłaca się inwestować w fundusze inwestujące w złoto – lepiej samemu kupić fizyczny kruszec. Prowizje i opłaty w takich funduszach potrafią zdyskontować zysk. Co prawda fundusze zapewniają lepszą płynność niż złoto jednak fundusz nie spełnia swojej roli jako ochrona kapitału. Pieniądze w funduszu są zapisem księgowym i w wypadku np. wojny nie zabezpieczymy posiadanego kapitału.
 • Certyfikaty – Certyfikat, to dokument, który potwierdza, że kupiłeś na przykład złoto. Rzecz w tym, że jest wystawiany przez prywatną firmę i kupione złoto znajduje się w jej posiadaniu. Nie ma się nad taką firmą żadnej kontroli. Nie można sprawdzić, czy nie wystawia ona więcej certyfikatów niż w rzeczywistości ma złota. Od razu na myśl przychodzi Amber Gold. Ja bym nie ufał „papierowemu” złotu. W mojej opinii certyfikaty na złoto są pozbawione sensu, gdyż główną zaletą złota jest to, że jest fizycznym nośnikiem swojej wartości.
 • Akcje kopalni złota i srebra – Jeśli porównać średnią stopę zwrotu z inwestowania w kopalnie ze średnią stopą zwrotu z inwestowania w metale szlachetne, okazuje się, że metale przynoszą większe zyski, a są obarczone mniejszym ryzykiem. Metale nie mogą zawiesić pracy, strajkować, a w przypadku krachu na giełdzie złoto może pójść w górę w przeciwieństwie do akcji kopalni złota.
 • ETF (Exchange-Traded Fund) – Bez szerszego rozpisywania się na temat ETFów: to rodzaj funduszu inwestycyjnego, który stara się oddawać kurs ceny złota. Ponieważ nie posiadamy milionów na koncie i wyjaśniliśmy sobie, że bardziej opłaca się inwestować w naszym przypadku w fizyczne złoto nie będę tu rozwodził się na temat tego instrumentu. Jeśli ktoś chce dowiedzieć się czegoś więcej odsyłam do Wikipedii.
 • BullionVault – Jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie mają gdzie przechowywać swoich złotych skarbów. BullionVault to pewien rodzaj certyfikatu – działa jak giełda akcji, tylko że zamiast papierami wartościowymi handluje się tam sztabami zgromadzonymi w skarbcach w rożnych częściach świata. Swoje sztaby można wycofać ze skarbca w każdej chwili lub sprzedać po określonym kursie. BullionVault swoje skarbce posiada m.in.: w Nowym Jorku, Londynie i Zurichu.
 • Złote sztabki i monety – czyli złoto fizyczne – Ponieważ nie jestem ani milionerem, ani giełdowym graczem, nie posiadam rachunku maklerskiego, interesuje mnie prostota transakcji i przede wszystkim nie ufam bankom – chcę anonimowo przechowywać własny majątek – poniżej postanowiłem skupić się właśnie na inwestowaniu w złote monety i sztabki.

Jak inwestować w złoto

Kupno złotej monety czy sztabki jest najprostszym i najstarszym sposobem inwestowania w złoto. Największą zaletą jest prostota tej transakcji – wykładamy gotówkę na stół i w zamian otrzymujemy kilka monet lub sztabek. Posiadanie własnego, fizycznego złota jest też najbezpieczniejszą inwestycją, jaką można sobie wyobrazić.

Taka transakcja niesie ze sobą pewne ryzyko. Ryzykiem jest uczciwość kontrahenta u jakiego kupujemy złoto. Mam tu na myśli to, czy sprzedawca nas nie oszuka i zamiast złota nie sprzeda pozłacanego metalu np. wolframu lub tombaku.

Ten problem raczej nie istnieje w przypadku dużych i uznanych dilerów. Oczywiście zakup złota inwestycyjnego wiąże się z większym wydatkiem niż cena czystego kruszcu na giełdzie. Kosztem inwestycji w fizyczne złoto są marże dilerskie, koszty bicia, a czasem także koszty transportu. W sprzedaży znajdują się sztabki o masie od jednego 1 grama do kliku-kilogramowych sztab oraz złote monety bulionowe (lokacyjne) od 1/10 do jednej uncji.

Zalety i wady

Jak wspomniałem wcześniej największą zaletą złota jest to, że złoto samo w sobie jest nośnikiem swojej wartości. W przypadku bessy/kataklizmów/konfliktów/zawirowań gospodarczych kapitał zawsze jest lokowany w tzw. bezpieczne aktywa. Podstawowym bezpiecznym aktywem było, jest i będzie złoto. Generalna zasada jest taka, że im gorsze czasy nadchodzą tym lepiej jest mieć więcej złota w portfelu inwestycyjnym.

Monety czy sztabki

Sztabka złota PAMP

Sztabka złota PAMP

W przypadku inwestycji w czyste złoto mamy dwie możliwości inwestycyjne. Złote monety lub złote sztabki. Czy kupić monety czy sztabki – to sprawa czysto indywidualna i zależy przede wszystkim od wielkości kapitału jaki chcemy zainwestować. Monety z reguły są wagowo ograniczone od 1/10 do 1 uncji. Sztabki można kupić w zasadzie od 1g do 12,5 kg. Monety mają tą przewagę nad sztabkami, że trudniej jest je podrobić. Z drugiej strony można szybko stwierdzić ich oryginalność – za pomocą przychodzi nam Linijka Fischa.

Sztabki do wagi 100 g również są bite – więc istnieje mniejsze ryzyko fałszerstwa niż przy odlewanych sztabkach. W czasie odlewania oszust może spróbować zatopić w niej np. pręty wolframowe.

Wolfram posiada podobną masę jak złoto więc wytropienie sztabki z prętami wolframowymi może okazać się trudne bez naruszenia jej fizycznej struktury. Kupując złote sztabki wybieraj tylko sztaby renomowanych producentów np: PAMP, Heraeus lub Umicore. Dodatkowo każda sztabka powinna posiadać certyfikat autentyczności.

Kupując złote monety nie należy wyszukiwać egzotycznych okazów. Pamiętaj – liczy się wartość kruszcu. Nie znam się na numizmatyce więc nie pytaj mnie o inwestowanie w numizmaty. Monety bulionowe praktycznie pozbawione są wartości kolekcjonerskiej – warte są tyle, ile kosztuje kruszec zużyty do ich wyprodukowania.

Krugerrand

Krugerrand

Aby nie mieć problemów z późniejszą odsprzedażą złota Twój wybór powinien paść na popularne monety bulionowe np: Kruggerand, Amerykański Złoty Orzeł, Liść Klonu czy Wiedeński Filharmonik. Krugerrand jest najpopularniejszą złotą monetą bulionową świata i nie powinno być problemów z późniejszą ich odsprzedażą w każdym zakamarku naszego globu.

Niestety ze względu na wysokie marże nie opłaca się zupełnie inwestować w złote monety bulionowe NBP np. Orła Bielika.

Gdzie kupić

Rynek złota lokacyjnego w Polsce jest bardzo słabo rozwinięty. Jeśli interesują Cię zakupy hurtowe zaczynające się od miliona złotych, to w Polsce wybór mamy mocno ograniczony. W tego typu transakcjach głównym źródłem pozostaje Mennica Polska lub NBP.

Niestety polskie podmioty liczą sobie duże marże.

Następnym, możliwym źródłem pozyskania złota są lombardy, które wystawiają na sprzedaż złoto dostarczone w zastaw przez nierzetelnych pożyczkobiorców, którzy nie wywiązali się ze swych zobowiązań. W lombardach jednak rzadkością są sztabki i monety. Znajdziemy tu co najwyżej biżuterię.

Dużo lepsze perspektywy otwierają się przed inwestorem mającym dostęp do zagranicznych dilerów złota. Sprzedawcy z Niemiec, Austrii czy Stanów Zjednoczonych mają dużo lepszą ofertę i niższe ceny niż firmy z Polski.

W przypadku importu złota z państw Unii Europejskiej nie istotne są również kwestie podatkowe i celne, ponieważ złoto w całej UE jest zwolnione z VATu.

Update:
Polecam aukcje złota na iZłoto.pl – w jednym miejscu oferty dilerów i prywatnych użytkowników.

Sztabki i monety od prywatnych dilerów

Prywatni dilerzy z Polski (czasem nazywający siebie mennicami) najczęściej oferują sztabki wyprodukowane w Europie. W ofercie posiadają także najpopularniejsze złote monety bulionowe. Z reguły im mniejsza moneta lub sztabka, tym wyższa marża (procentowo). Czyli opłaca kupować się możliwe największe sztabki lub monety – wtedy koszt 1 grama złota będzie najniższy.

Złoto możemy kupić w sklepie stacjonarnym lub w sklepie internetowym. Do niedawna można było handlować złotem na allegro jednak ze względu na falę oszustw allegro zakazało handlu złotem lokacyjnym.

Niejednokrotnie w ofercie sprzedawców pojawiają się monety i sztabki w tzw. dostawie terminowej. Moim zdaniem jest to ryzykowna forma zakupów, ponieważ kilku dilerów już zbankrutowało a klienci zostali na lodzie. Co prawda towar w dostawie terminowej jest trochę tańszy ale czy warto ryzykować nasz majątek dla kliku złotych – niech każdy czytelnik odpowie sobie sam na to pytanie. Każdy akceptuje inny poziom ryzyka.

Gdzie sprzedać

Kupiłeś złoto, cena wzrosła, chcesz zrealizować zysk z inwestycji. Gdzie więc się udać?

Odpuść sobie lombardy i jubilerów oraz wszelkie, reklamowane w TV skupy typu gotówka za złoto. Ceny w tego typu punktach są bardzo niekorzystne i najprawdopodobniej w najlepszym razie nic nie zarobisz. Warto również sprawdzić oferty kantorów, gdyż te również zajmują się skupem złota.

Najlepiej jest, sprzedając złoto, zorientować się w ofercie dilerów metali szlachetnych. Najczęściej odkupują oni towar, który wcześniej sprzedali.

Update:
Jest już w sieci dobre miejsce gdzie można w sposób bezpieczny sprzedawać złoto i pozostałe kruszce. iZłoto.pl – aukcje złota – sprzedają tam firmy i prywatni użytkownicy. Niebawem powstanie wpis „Gdzie sprzedać złoto” gdzie opiszę szerzej handel na iZłoto.pl.

Przechowywanie

Jak się później może okazać – dużym problemem po zakupie złota za kilka tysięcy złotych jest jego przechowywanie. Polska to nie Niemcy czy  Szwajcaria – wynajęcie skrytki bankowej może nas sporo kosztować. Przy kilku uncjach to się absolutnie nie opłaca.

W takim przypadku nie pozostaje nam nic innego jak przechowywanie złota w domu, ewentualnie innym w miarę bezpiecznym miejscu. Można zaopatrzyć się w sejf, albo pomyśleć nad naprawdę dobrą skrytką. Dodatkowo polecam rozważyć ubezpieczenie mieszkania od kradzieży.

Złoto lokacyjne najwyższej próby, to bardzo delikatny stop. Staraj się jak najmniej dotykać je gołymi palcami. Kup specjalne, białe rękawiczki bawełniane. Złote monety bulionowe wymagają ostrożności. Szczególnie te najwyższej próby 999,99. Warto je przechowywać w specjalnych opakowaniach lub w kapslach menniczych.

Moim zdaniem złoto w coraz bardziej niebezpiecznym i niespokojnym świecie pozostaje nie tyle atrakcyjną inwestycją alternatywną, co raczej wyborem ostatniej szansy. Kupno złotej sztabki czy monety nie jest posunięciem gwarantującym ponadprzeciętne zyski. Jest to po prostu decyzja zabezpieczająca nasz cenny kapitał.

2 komentarze

 1. Marek

  Bardzo ładnie wszystko opisane. Sam zastanawiam się nad inwestowaniem w złoto bo banki i rząd okradają nas bez przerwy.
  Mam plan na systematyczne oszczędzanie w złocie i będą go realizował.

 2. Bardzo inspirujący artykuł 🙂 Inwestowanie w złoto z jednej strony nie jest trudne, z drugiej trzeba mieć jakiekolwiek pojęcie jak kupować tak, aby było to opłacalne. Jakbyś chciał napisać coś gościnnie również u nas to zapraszamy do kontaktu 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *