Krugerrand – złota moneta z Republiki Południowej Afryki

Krugerrand to najpopularniejsza i najbardziej rozpoznawalna złota moneta bulionowa na świecie. Jest bita od 3 lipca 1967 roku w Republice Południowej Afryki (South African Mint).

Krugerrandy nie mają żadnej  wartości numizmatycznej, ani nominalnej – ich bieżąca wartość ustalana jest wyłącznie w oparciu o aktualny kurs złota na giełdach, do którego doliczany jest koszt bicia monety (ok. 5%) oraz marża dilera.

Krugerrand

Krugerrand

Nie ma tu zna­cze­nia rok emi­sji monety. Od początku pro­duk­cji (w przy­padku monet 1-uncjowych od 47 lat, w przy­padku monet o niż­szej war­to­ści od 24 lat) monety wyglą­dają tak samo, ważą tyle samo i są wybi­jane z 22-karatowego złota, zmie­nia się tylko rok emi­sji. Tak więc bez względu na rok pro­duk­cji, wszyst­kie monety maja tę samą war­tość w danym cza­sie. Zdarzają się również numizmaty ale to nie jest przedmiotem moich zainteresowań. Liczy się kruszec.

Jak wcześniej wspomniałem jest to najpopularniejsza złota moneta bulionowa świata. Krugerrandów w obiegu jest więcej niż wszystkich pozostałych monet lokacyjnych razem wziętych (np. Wiedeńskich Filharmoników, Kanadyjskiego Liścia Klonowego, Amerykańskiego Orła oraz innych). W sumie wybito ponad 50 mln uncji złota w monetach o różnym nominale (1, 1/2, 1/4, 1/10 oz).

Nazwa monety: „Krugerrand” wywodzi się od nazwiska Paula Krugera – prezydenta RPA w latach 80. i 90. XIX wieku oraz łańcucha górskiego Witwatersrand w pobliżu Johannesburga, w skład którego wchodzą głównie kwarcyty bogate w kruszce złota. Z rejonu łańcucha górskiego pochodzi niemal 40% złota wydobytego dotychczas w historii na całym świecie. Rand to także nazwa waluty Republiki Południowej Afryki.

Awers monety przedstawia popiersie Paula Krugera otoczone napisem SUID AFRIKA w języku afrikaans i SOUTH AFRICA po angielsku. Rewers monety prezentuje wizerunek antylopy springbok, która jest narodowym symbolem Południowej Afryki, rok emisji, nominał oraz zawartość złota (także w dwóch językach).

Stop monety Krugerrand oraz wielkości monet

Złota moneta Krugerrand

Złota moneta Krugerrand

W przeciwieństwie do większości obecnie bitych monet bulionowych, Krugerrand nie jest wykonany z czystego złota, ale ze złota próby .916 (22 karaty) – podobnie jak Amerykański Orzeł. Resztę stopu stanowi miedź (8,333%), która nadaje monecie charakterystyczny kolor. Ponieważ zawierają dokładnie jedną uncję (lub odpowiednio 1/2, 1/4 lub 1/10 uncji) złota, ich rzeczywista masa jest odpowiednio większa. Na przykład moneta 1 oz. waży 33,930 gramów, z czego 31,1035 gram (czyli jedna uncja) stanowi złoto. Dzięki zmniejszeniu zawartości złota w stopie monety jest bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne niż czyste złoto. Krugerrand w zamierzeniu miał być monetą powszechnie używaną w obiegu.

Wielkość Wartość nominalna Waga (g) Średnica (mm) Zawartość złota (g)
Full 1 oz 33,930 32,69 31,1035
Half 1/2 oz 16,965 27,00 15,5518
Quarter 1/4 oz 8,482 22,00 7,7759
Tenth 1/10 oz 3,393 16,50 3,1104

Według mnie Krugerrand jest pewną inwestycją, gdyż ma ją w ofercie praktycznie każdy diler, a jej rozpowszechnienie przekłada się na wysoką płynność monety. Nie będziesz miał zatem problemu ze sprzedażą zakupionych monet w żadnym zakątku świata.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *