Linijka Fischa – czyli jak unikać podrobionych złotych monet

W pierwszym wpisie w dziale Akademia Inwestora postanowiliśmy przybliżyć wszystkim potencjalnym oraz obecnym inwestorom temat autentyczności złotych monet bulionowych.

Linijka Fischa

Linijka Fischa

Inwestując nasz, ciężko zarobione pieniądze w złoto zakładamy określony zwrot z inwestycji w pewnym horyzoncie czasowym. Czasami, np. z powodu kryzysu gospodarczego, czy też polityki międzynarodowej chcemy przenieść nasze aktywa lub ich część w złoto, który jak się przyjęło jest ostoją i gwarantem bezpieczeństwa kapitału w trudnych czasach.
Jakie byłoby nasze rozczarowanie, abyśmy po np. kilku latach, w momencie sprzedaży zgromadzonych monet dowiedzieli się, że nasze uncjowe monety są falsyfikatami, lub złoto zawiera domieszki innych metali np. wolframu.

Jak poradzić z problemem autentyczności złotych monet bulionowych

Najprostszym i oczywistym rozwiązaniem tego problemu jest zakup złota  u pewnych sprzedawców. Obecnie na rynku funkcjonuje kilkudziesięciu dilerów metali szlachetnych, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych. Jednak aby inwestor miał 100 procent pewności, że nie został oszukany powinien sam przystąpić do oględzin zakupionych monet.

Jeżeli wcześniej posiadaliśmy już monetę, którą teraz dokupiliśmy np. Krugerrand oraz posiadamy do dyspozycji lupę, wagę oraz suwmiarkę możemy sami określić autentyczność nowych, zakupionych monet.

Usiądźmy wygodnie w fotelu i porównajmy wagę, średnicę oraz grubość monet. Oczywiście dane znajdziemy również w Internecie więc teoretycznie nie potrzebujemy oryginału do porównania tych parametrów. Jednak zawsze dodatkowo warto dokładnie porównać pod lupą zakupioną monetę z wcześniej posiadanym oryginałem. Warto przyjrzeć się detalom monety.

Oczywiście może się również okazać, że wcześniejsza moneta byłą również falsyfikatem i ta moneta już nam się nie sprawdzi jako wzorzec. Możemy także nie posiadać ani monety do porównania ani wagi lub suwmiarki.

Linijka Fischa jako pomoc w walce z falsyfikatami

W takim przypadku z pomocą przychodzi Linijka Fischa. Banalne, plastikowe urządzenie przypominające tradycyjną linijkę, które pomoże nam określić autentyczność monety. Linijka posiada szereg otworów odpowiadających szerokości i grubości monet oraz przeciwwagę 1 uncji.

Linijka Fischa

Linijka Fischa

Linijka Fischa jest produkowana m.in. przez polskich producentów i dostępna na allegro w cenie ok. 80 zł lub na stronach Mennicy Wrocławskiej w cenie ok. 99 zł na chwilę obecną.

Linijka przeznaczona jest do weryfikacji najpopularniejszych złotych monet bulionowych:

Poniższy film prezentuje jak działa Linijka Fischa dostępna w Mennicy Wrocławskiej:

Oficjalnym, światowym producentem Linijek Fisch jest firma The Fisch. Tutaj producent zastosował inną metodę badania autentyczności monety, ponieważ każda linijka służy praktycznie do weryfikacji innej złotej monety bulionowej.

Linijka Fischa - The Fisch

Linijka Fischa – The Fisch

Jednak tutaj trzeba liczyć się w wydatkiem o wiele większym. I tak np. Linijka Fischa dla Krugerranda i Amerykańskiego Orła (1 oz.) to wydatek 169 dolarów, a Linijka Fischa dla 3 monet (1 oz.): Krugerrand, Amerykański Orzeł i Liść Klonowy to wydatek 259 dolarów + koszty wysyłki z USA. Zakładając dywersyfikację portfela monetowego w różnego rodzaju monety trzeba liczyć się z sporym wydatkiem na zestaw odpowiednich linijek rzędu kilkuset dolarów, a inwestując również w monety mniejszej wagi np. 1/2 oz. z wielokrotnością tej kwoty.

 

Poniższy film przedstawia sposób weryfikacji autentyczności monety za pomocą linijki firmy The Fisch.

Linijki polskich producentów są bardziej uniwersalne – da się nimi zbadać autentyczność większej ilości monet jedną linijką i tańsze.

A więc drodzy inwestorzy – chyba opłaca zainwestować się parę złotych  w Linijkę Fischa aby spać spokojnie i nie martwić się o autentyczność naszych cennych skarbów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *