Mennica Polska w podatkowej pułapce

Proceder wyłudzania VATu z prętów metalowych przeniósł się na złoto. Urzędy skarbowe razem z policją i CBŚ zatrzymały już kilkunastu cwaniaków, którzy próbowali zarabiać na wyłudzeniu podatku VAT na złocie.

Pod ostrzałem skarbówki, rykoszetem znalazły się również uczciwe firmy.

Tym razem w tarapatach jest spółka Mennica-Metale Szlachetne, zależna w całości od Mennicy Polskiej.

Mennica Polska

Mennica Polska

Mennica zwróciła się do fiskusa o zwrot prawie 46 milionów złotych nadpłaconego podatku VAT za październik 2012 roku. Organ podatkowy nie chce wypłacić nadpłaty i dodatkowo jeszcze żąda 1,2 mln złotych zapłaty.

Mennica-Metale Szlachetne skupowała granulat złota od około 30 spółek. W cenie kruszcu płaciła 23-procentowy VAT, który do budżetu powinni zapłacić dostarczyciele granulatu. Ci jednak nie płacili, a część z nich w ogóle znika. Granulat — czyli złoty złom —  Mennica przetapiała na sztabki, sprzedawała do Włoch z zerową stawką VAT i występowała do urzędu skarbowego o zwrot zapłaconego dostawcom złomu VAT.

Prokuratura bada, czy spółka należąca do Mennicy Polskiej została wykorzystana do próby wyłudzenia VAT. To może być największe śledztwo w sprawie wyłudzenia VAT w Polsce.

Śledztwo dotyczy podejrzenia usiłowania wyłudzenia przez firmę  Mennica Metale Szlachetne SA należności z tytułu zwrotu podatku VAT w wysokości nie mniejszej niż 317 mln zł. Do domniemanych nadużyć miało dojść w latach 2010 – 2012.

Mennica Polska jest spółką akcyjną notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, która do prywatyzacji przeprowadzonej w 2005 roku funkcjonowała pod nazwą Mennica Polska. Jest to jedyny producent obiegowych monet NBP. 48,58% udziałów w Mennicy Polskiej ma Zbigniew Jakubas, a 5,71 % posiada jego córka Joanna. Pozostali inwestorzy mają nie więcej niż po ok. 7% udziałów w spółce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *