Największa na świecie srebrna moneta

Mennica Polska zaprezentowała srebrną monetę o wadze 10 kg, upamiętniającą 10. rocznicę śmierci Jana Pawła II. 

Największa na świecie srebrna moneta

Mennica podkreśla, że to największa na świecie moneta z jego wizerunkiem. Jej nakład to jedynie 10 egzemplarzy. Jest to jak dotąd największa i najbardziej unikatowa na świecie moneta z wizerunkiem Papieża Polaka.

Ta ważąca 10 kilogramów moneta, o średnicy 210 mm, została wyprodukowana ze srebra najczystszej próby (999,9). Zarówno masa jak i liczba wyprodukowanych sztuk nawiązują do rocznicy śmierci Papieża.

W czasie konferencji zaprezentowano także inne monety m.in.  miniaturową wersję „PRO MEMORII” o masie 1 uncji (nakład 500 sztuk, o nominale 2 dolarów nowozelandzkich). Z uwagi na istotność tego wydarzenia, wyemitowano także 1-kilogramową monetę z czystego złota „Święty Jan Paweł II – 10. rocznica śmierci” (5 sztuk o nominale 6000 dolarów nowozelandzkich) oraz innowacyjną technologicznie, platerowaną złotem srebrną monetę w kształcie krzyża „Święty Jan Paweł II” (115 sztuk o nominale 25 dolarów nowozelandzkich).

Monety mają za to ceny emisyjne w złotych. 10 kilogramowa moneta – 70 tys. zł, jej srebrna miniaturka – 290 zł, złota moneta o wadze 1 kg – 265 tys. zł, a moneta w kształcie krzyża – 1890 zł.

Oczywiście patrząc na te monety z punktu kruszcu to za monetę złotą 1 kg przepłacamy praktycznie dwukrotnie. Podobnie wygląda sprawa w przypadku srebrnej monety 10 kg. Jednak przy inwestycjach w nuimizmaty nie sama wartość kruszcu się liczy. Ja nie kupuję – wybór należy do was.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *