Niemcy kupują złoto na potęgę

Niemcy to naród słynący ze dokładności i wysokiej jakości swoich produktów. To także naród, który jak żaden inny potrafi zadbać o swoje oszczędności. Częścią kultury niemieckiej jest gromadzenie złota.

Niemieckie złoto

Światowa Rada Złota – World Gold Council informuje, że w porównaniu z poprzednim rokiem niemieckie zakupy złotych sztabek i monet wzrosły o 20 proc. W pierwszym kwartale 2015 roku Niemcy kupili łącznie aż 32,2 t kruszcu.

Od 2008 roku, czyli odkąd Światowa Rada Złota podaje oficjalne dane dotyczące popytu w tym kraju, Niemcy regularnie kupują ponad 100 ton złota rocznie. Dla porównania: całkowite rezerwy walutowe Polski deponowane w złocie, które wynoszą… 102 tony.

Analizując raport WGC widzimy, że Niemcy nie są jedynym krajem w Europie szybko zwiększającym swoje zakupy złota. Popyt na królewski metal zanotował ostatnio dwucyfrowe wzrosty także w Szwajcarii i Austrii.

W pierwszym kwartale tego roku kraje niemieckojęzyczne kupiły łącznie aż 49 ton złota, czyli większość z przypadających w tym czasie zakupów złota na całą Europę (61 t) .

Niemcy po prostu zdają sobie sprawę z procesu psucia Euro przez EBC i wolą przechowywać majątek w złocie niż w papierowym pieniądzu.

Światowa Rada Złota podkreśla, że dla Europy był to najmocniejszy pierwszy kwartał od 2011 roku, w którym to kryzys zadłużenia wyniósł notowania złota do rekordowych poziomów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *