Nowe monety NBP: Królowie w złocie i srebrze

Dzisiaj NBP wprowadził do obiegu dwie nowe monety kolekcjonerskie z dwóch serii – „Skarby Stanisława Augusta” i „Historia monety polskiej”.

Kazimierz Wielki 500zł

Kazimierz Wielki 500zł

W oddziałach banku na terenie całej Polski do kupienia są: złota moneta o nominale 500 zł i srebrna o nominale 50 zł z podobiznami Kazimierza Wielkiego oraz srebrne 10 zł z wizerunkiem Denara typu 2. Bolesława Krzywoustego.

W serii „Skarby Stanisława Augusta” ukazują się monety będące replikami XVIII-wiecznych  medali z wizerunkami królów Polski wykonanych na zlecenie Stanisława Augusta Poniatowskiego. Będzie ich 24. Pierwsze trzy robią furorę, zwłaszcza że ich nakłady nie są duże  –  monet złotych (próba 999,9) wybijanych jest zaledwie 750 sztuk a srebrnych (próba 999) 5 tys. sztuk.

Następne monety w serii „Skarby Stanisława Augusta” – „Ludwik Węgierski” – ukażą się we wrześniu.

Denar typu 2. Bolesława Krzywoustego„Denar typu 2. Bolesława Krzywoustego” jest to trzecia moneta z serii „Historia monety polskiej” – upamiętniającej ponad tysiącletnią historię polskiego mennictwa. Moneta została wybita w srebrze (próba 925) w nakładzie 20 tys. sztuk.

Kolejna „Brakteat Mieszka III” – ukaże się we wrześniu.

Moneta 500 zł „Kazimierz Wielki” kosztuje 11,75 tys. zł, 50-złotowa – 600 zł. Cena monety „Denar typu 2. Bolesława Krzywoustego” wynosi 142 zł.

Z racji na niskie nakłady moneta Kazimierza Wielkiego może okazać się dużą gratką dla kolekcjonerów. Inwestorzy inwestujący w kruszec powinni jak zwykle omijać monety NBP szerokim łukiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *