Państwo Islamskie wróci do parytetu złota

Niedawno światowymi mediami ekonomicznymi wstrząsnęła wiadomość, że 30 listopada w Szwajcarii planowane jest referendum, które może częściowo oprzeć szwajcarskiego franka o złoto. Chodzi o pokrycie 20% aktywów Banku Szwajcarii (SNB) w oparciu o żółty kruszec.

Złoty dinar islamski

Złoty dinar islamski

Jeszcze dalej idą bojownicy Państwa Islamskiego. Jak informuje brytyjski dziennik „Daily Mail” przywódcy tego samozwańczego państwa planują oprzeć swoją walutę o złoto i srebro.

Nowa waluta miałaby nawiązywać do historycznego dinara, który był najpopularniejszą złotą monetą na obszarze Bliskiego Wschodu.

Analogicznie, srebrne monety miałyby nawiązywać do dirhemów, bitych już za kalifa Usmana ibn Affana w VII wieku. Obecnie do tradycji tych tylko nazwą odwołują się papierowe waluty w Iraku, Bahrajnie, Maroku, Algierii, Jordanii, Libii, Tunezji czy Kuwejcie.

Tradycyjnie jeden złoty dinar islamski zawiera 4,25 grama złota. Jeden srebrny dihrem waży 3 g (w przeszłości istniała także obiegowa moneta o nominale 1/16 dihrema). Przy obecnych cenach kruszec zawarty w dinarach i dihremach wart byłby odpowiednio 159 USD i 1,5 USD.

Jak informuje „Daily Mail”, wymiana pieniędzy na obszarze kontrolowanym przez Państwo Islamskie ma rozpocząć się w ciągu kilku tygodni. Póki co informacje o złotych dinarach znaleźć można jedynie na profilach sympatyków Państwa Islamskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *