Produkcja złota będzie malała

Po prognozach Goldman Sachs kolejny bank – tym razem Barclays prognozuje, że produkcja złota będzie malała. Rok 2015 ma być szczytem, po którym nastąpi zjazd w dół z wydobyciem i produkcją złota.

Rand-Rafinery-rafinacja-zlota

W wyniku przeceny kruszcu od 2011 roku wiele kopalń stało się nierentownych. Przychody topniały wraz ze spadkiem wartości złota (od 2011 roku o 37 % od szczytu notowań). W jej wyniku jeden z największych producentów złota – Barrick Gold, zanotował w ubiegłym roku 2,9 mld USD straty, co jest najgorszym wynikiem od sześciu lat.Tymczasem koszty pracy wzrosły.

Od 2012 roku spadły nakłady na na poszukiwanie nowych złóż. Jeszcze nigdy nie odkryto tak mało nowych złóż złotonośnych, co przełoży się na jeszcze mniejszą produkcję złota w przyszłości. Globalne instytucje finansowe coraz chętniej podnoszą prognozy cen złota. Według niektórych (np. Standard Chartered Bank) cena pod koniec roku wzrośnie do 1320 USD/oz.

Czy coraz mniejsza podaż przyczyni się do wzrostów ceny? W chwili obecnej dużo zależy od polityki FED w sprawie stóp procentowych w USA. Jednak długoterminowo zmniejszająca się podaż złota spowoduje wzrost jego ceny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *