Prognoza: zasoby złota do wydobycia starczą na 20 lat

Zasoby złota na wyczerpaniu

Według najnowszej prognozy Goldman Sachs zasoby złota do wydobycia są na wyczerpaniu. Znane złoża starczą na 20 lat eksploatacji. Oprócz złota na 20 lat szacowane są złoża diamentów oraz cynku.

Zasoby złota

Według prognozy Goldman Sachs za 40 lat ma zabraknąć platyny, niklu i miedzi.

Rok 2015 ma być szczytem wydobycia złota na świecie. Czy zatem malejące wydobycie od 2016 roku będzie szło w parze ze wzrostem ceny żółtego metalu? Analityk europejskiego rynku metali z Goldman Sachs: Eugene King twierdzi, że tak.

Czy za 20 lat jedynym źródłem złota stanie się recykling? A może powstaną technologie pozwalające wytwarzać złoto z innych metali? Trudno sobie wyobrazić świat za 20 lat jednak takie prognozy płynące z największych inwestycyjnych banków świata mogą tylko napędzić popyt na złoto a co za tym idzie cenę.

Co się stanie jak zabraknie złota do wydobycia? Złoto dalej będzie funkcjonowało w obiegu – tylko zamiast z wydobycia będzie pochodziło z recyklingu. Obecnie 1/4 popytu na złoto zaspokajana jest z recyklingu. W przyszłości recykling będzie odpowiadał za 100 % podaży kruszcu.

Podaż złota gwałtownie spadnie co może wywindować ceny złota w przyszłości.

1 Komantarz

  1. Marek

    Fantastyczna wiadomość z punktu widzenia inwestora. Ciekawe ile uncja złota będzie wtedy kosztowała

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *