Wiedeńscy Filharmonicy – numizmatyczne arcydzieło

Wiedeńscy Filharmonicy – inwestycyjny klasyk

Dzisiejszy wpis poświęcony będzie jednej z najpopularniejszych złotych monety bulionowych w Europie. Wiedeńscy Filharmonicy – bo tak nazywa się seria monet bitych w Mennicy Austriackiej, w Wiedniu od 1989r. Moneta wyjątkowa, piękna, wielokrotnie nagradzana na targach numizmatycznych z projekt awersu i rewersu monety.

Wiedeńscy Filharmonicy

Wiedeńscy Filharmonicy – złota moneta 100 Euro

Mennica Austriacka po raz pierwszy wybiła Wiedeńskiego Filharmonika w roku 1989 i w chwili obecnej jest to jedyna szeroko rozpowszechniona złota moneta lokacyjna bita w Europie. Jak podaje World Gold Council była to najlepiej sprzedająca się złota moneta na świecie w latach 1992, 1995-1996. Od roku 2002 denominowana jest w Euro , wcześniej w Szylingach Austriackich.

Moneta bulionowa Wiedeńscy Filharmonicy uważana jest za arcydzieło sztuki numizmatycznej. Chętnie nabywana ze względu na wartość samego kruszcu oraz ceniona przez kolekcjonerów ze względu na jej walory estetyczne. Twórcą projektu Wiedeńskich Filharmoników jest Thomas Pesendorfer.

AWERS
Wielkie Organy, które znajdują się w największej sali koncertowej Musikverein – Golden Hall. Nad wizerunkiem napis: Republik Osterreich. Pod wizerunkiem podana próba, waga, wartość nominalna oraz rok emisji.

REWERS
Symetrycznie ułożone instrumenty –  wiolonczela, po obydwu jej bokach – skrzypce i altówka, na górze – róg francuski, fagot oraz harfa. Na górze monety napis: Wiener Philharmoniker.

Specyfikacja złotej monety Wiedeńscy Filharmonicy:

NOMINAŁ:100 Euro
STOP: Au 999,9
MASA MONETY: 31,1035 g (1 uncja)
MASA CZYSTEGO ZŁOTA: 31,1035 g (1 uncja)
ŚREDNICA: 37 mm
GRUBOŚĆ: 2 mm
MENNICA: Austrian Mint
RANT: ząbkowany naprzemiennie

Oczywiście tak jak w przypadku innych złotych monet bulionowych np. Krugerrand, w ofercie znajdują się również Filharmonicy zawierający 1/2, 1/4 oraz 1/10 uncji złota.

Wiedeński Filharmonik jest również dostępny w formie monety srebrnej 1oz. o nominale 1,5 Euro

Wiedeńscy Filharmonicy - srebrna moneta 1,5 Euro

Wiedeńscy Filharmonicy – srebrna moneta 1,5 Euro

Specyfikacja srebrnej monety Wiedeńscy Filharmonicy:

NOMINAŁ:1,5 Euro
STOP: Ag 999,9
MASA MONETY: 31,1035 g (1 uncja)
MASA CZYSTEGO SREBRA: 31,1035 g (1 uncja)
ŚREDNICA: 37 mm
GRUBOŚĆ: 3,2 mm
MENNICA: Austrian Mint
RANT: gładki

Ze względu na popularność Filharmoników monety, zarówno złota, jak i srebrna cechują się dużą płynnością dzięki czemu nie powinno być problemów z jej ewentualną odsprzedażą. Według mnie jest to świetna moneta inwestycyjna, która stanowi doskonałą alternatywę dla Krugerrandów, Orłów czy Liści Kanadyjskich.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *