Złoty Amerykański Bizon – 24 karaty prosto z USA

Dzisiejszy wpis z serii, w których opisujemy najpopularniejsze złote monety bulionowe świata poświęcę monecie: Złoty Amerykański Bizon. Złota moneta Amerykański Bizon (ang. American Buffalo), znana również jako Złoty Amerykański Bizon, to moneta bulionowa wykonana z 24-karatowego złota wprowadzona do sprzedaży po raz pierwszy przez Mennicę Stanów Zjednoczonych w dniu 22 czerwca 2006 r. 

Moneta bulionowa Złoty Amerykański Bizon 1 oz. 50 USD

Złota moneta bulionowa Amerykański Bizon 1 oz. 50 USD

Na awersie monety znajduje się wizerunek Indianina, a jej rewers zdobi sylwetka bawołu, od czego moneta wzięła przydomek. Emisja American Buffalo była pierwszym przypadkiem powszechnego udostępnienia czystego 24-karatowego złota (o próbie .9999) w formie monety w USA.

Była to odpowiedź na zapotrzebowanie inwestorów, którzy preferowali monety o wyższej zawartości złota i często zamiast Amerykańskiego Orła (próba.9167) wybierali zagraniczne monety bulionowe np. kanadyjskiego Liścia Klonowego.

Złoty Amerykański Bizon jest pełnoprawnym środkiem płatniczym o nominale 50 dolarów amerykańskich. Jego masa to 1 uncja (1 oz.) czystego złota .9999,  średnica 32,7 mm, grubość 2,946 mm. W 2006 r. i 2007 r. Bizony pojawiały się jedynie w wersji jednouncjowej. Od 2008 r. na rynek został wypuszczony również Złoty Amerykański Bizon o wadze 1/10, ¼ i ½ uncji (o wartości nominalnej odpowiednio 5, 10 i 25 $). Amerykański rząd gwarantuje czystość, wagę i zawartość monety.

Warto jednak pamiętać, iż rynkowa wartość monet jest pochodną wartości rynkowej kruszcu, z jakiego została wykonana, nie zaś jej wartości nominalnej. Ze względu na wyjątkową popularność monety i ogromny wzrost cen złota od czasu jej emisji wartość złotej monety znacznie wzrosła w ciągu zaledwie kilku lat.

Początkowa wartość mennicza monety w 2006 wynosiła 800 dolarów amerykańskich. Po roku kosztowała już 900 USD, 1410 USD w w 2009 r. i rekordowe 2010 USD w 2011 roku. W chwili pisania tego tekstu wartość rynkowa Amerykańskiego Bizona wynosi około 1577 dolarów.

Projekt monety nawiązuje do miedziowo-niklowej 5-centówki z 1913 r. emitowanej w Stanach Zjednoczonych aż do 1938 r. Został zaprojektowany przez Jamesa Earle Frasera, jednego z najbardziej wybitnych amerykańskich rzeźbiarzy pierwszej połowy XX w.

Profil rdzennego Amerykanina na awersie pięciocentówki Buffalo Nickel jest mieszaniną cech trzech wodzów różnych plemion Indian amerykańskich, którzy pozowali Frazerowi na początku XX wieku, a nazywali się odpowiednio: Wielkie Drzewo, Stalowy Ogon oraz Dwa Księżyce. Awers uzupełnia motto „WOLNOŚĆ” (ang. freedom) w prawym górnym rogu, rok emisji na dole po lewej stronie i litera F jak Fraser – twórca projektu.

Na rewersie widnieje sylwetka Bizona (Żubr amerykański), często nazywany też bawołem. Uważa się, że zwierzę przedstawione na odwrocie monety to bizon o nazwie Black Diamond, który mieszkał w nowojorskim zoo w Central Parku ok. 1910 r. Podobno Fraser podczas tworzenia tego szkicu potrzebował pomocnika, który odwracał uwagę bizona, aby artysta móc zakraść się na odpowiednią pozycję. W przeciwnym razie zwierzę odwracało się twarzą do niego i Fraser nie mógł zobaczyć profilu.

5-centówka Buffalo Nickel z 1913 r. - protoplasta złotej  monety American Buffalo

5-centówka Buffalo Nickel z 1913 r. – protoplasta złotej monety bulionowej American Buffalo

Wspólne dla obu monet – złotej bulionowej oraz miedziano-niklowej – jest też łacińskie motto E PLURIBUS UNUM oraz UNITED.STATES.OF.AMERICA – nazwa kraju emisji. Monety różnią się natomiast nominałem, a American Buffalo ma dodatkowo wybitą informację o próbie .9999 czystego złota. Ponadto motto IN GOD WE TRUST pojawia się na wszystkich złotych monetach USA począwszy od 1908 roku; można je zobaczyć po lewej na rewersie złotej monety, tuż pod głową Amerykańskiego Bizona.

Złoty Amerykański Bizon to jedna z najbardziej popularnych monet bulionowych w USA, co znacząco pomaga w osiągnięciu atrakcyjnej ceny podczas jej sprzedaży. Wysoka rozpoznawalność monety sprawia, że jest łatwo zbywalna u każdego dilera złota w Polsce i na świecie.

Według mnie Złoty Amerykański Bizon jest gwarancją trafności inwestycji. Nie będziesz miał problemów z jego sprzedażą.Pamiętajcie, że jego cena jest ściśle skorelowana z kursem złota.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *