oZłocie.pl

Złoto, Biżuteria, Biznes, Finanse

Ciekawostki Złoto

Linijka Fischa – przyrząd do sprawdzania monet

Zakup monet inwestycyjnych i kolekcjonerskich jest zawsze obarczony pewnym ryzykiem. Każda taka moneta to spora inwestycja i nikt nie chciałby paść ofiarą oszustów. A ludzi nieuczciwych niestety nie brakuje. Niewprawne oko nie jest w stanie odróżnić falsyfikatu od prawdziwej monety bulionowej. O wartości danej monety decydują czasem drobne i ledwo zauważalne detale. Jak ustrzec się przed rozczarowaniem i utratą pieniędzy?

Monety tylko z pewnego źródła

Najpewniejszym sposobem ustrzeżenia się przed oszustami jest kupowanie monet bulionowych w autoryzowanych i renomowanych punktach sprzedaży. Dzięki temu możemy mieć stuprocentową pewność, że dostaniemy do ręki dokładnie to, za co zapłaciliśmy. Dostaniemy też odpowiedni certyfikat oraz dokumenty sprzedaży przypisane do danej monety. Przysługuje nam również prawo do reklamacji, jeżeli towar zakupiony był niezgodny z opisem. W rzeczywistości możemy mieć pewność, że nie będziemy musieli z podstawowych praw konsumenckich korzystać, ponieważ firmy i osoby profesjonalnie zajmujące się sprzedażą monet dbają o swoją reputację, która oznacza dla nich być, a nie być na tym konkurencyjnym rynku. Jeżeli zatem chcesz mieć absolutną pewność, że kupujesz autentyk, skorzystaj z usług profesjonalistów. Taka przezorność polecana jest zwłaszcza osobom początkującym, które nie mają doświadczenia i wiedzy i nie mają gdzie zasięgnąć języka i poradzić się przed zakupem. Bo właśnie na początkujących czyhają oszuści i złodzieje.

Poradź się fachowca

Co jednak zrobić, jeżeli natrafimy na monetę o wysokiej wartości w atrakcyjnej cenie na giełdzie, w lombardzie, na aukcji, czy w jednym z serwisów ogłoszeniowych? Jeżeli rozpoczynamy swoją przygodę z monetami kolekcjonerskimi lub inwestycyjnymi, warto poznać doświadczone osoby o podobnych zainteresowaniach. W sieci, przede wszystkim na portalach społecznościowych znajdziemy grupy pasjonatów wymieniające się doświadczeniami. Warto nawiązać rzeczywiste kontakty w świecie realnym i mieć wśród znajomych fachowca w tej dziedzinie, który pomoże nam rozwiać wątpliwości. Inną metodą jest zakupienie usługi certyfikowanego rzeczoznawcy. Przed zakupem monet inwestycyjnych możemy zanieść je do zaufanego złotnika, który od ręki jest w stanie stwierdzić ich autentyczność. Oczywiście złotnicy i jubilerzy świadczą takie usługi komercyjnie, zatem musimy przygotować się na zapłacenie honorarium za sprawdzanie monet, które planujemy zakupić.

Kupuj jak profesjonalista – linijka Fischa

Nie oznacza to jednak, że samodzielna weryfikacja autentyczności monety inwestycyjnej jest niemożliwa – nawet jeżeli nie mamy zbyt wielkiego doświadczenia kolekcjonerskiego lub inwestycyjnego. Możemy wyposażyć się w profesjonalne narzędzie, które ułatwi nam sprawdzanie monet – bez użycia wagi, suwmiarki i lupy. Takim niezbędnym i godnym zaufania akcesorium jest linijka Fischa, która dzięki swojej unikalnej budowie pozwala na weryfikację autentyczności monet inwestycyjnych. Linijka Fischa osobom niewtajemniczonym może przypominać jeden z przyborów szkolnych. Ten niepozorny przedmiot jest na wyposażeniu każdego profesjonalnego zakładu złotniczego czy jubilerskiego i może nam pomóc ustrzec się przed oszustami. Monety inwestycyjne mają precyzyjnie określony kształt, średnicę, grubość i wagę. A każde, nawet milimetrowe odstępstwo od wyznaczonej normy oznacza, że mamy do czynienia z podróbką. Linijka Fischa została wyposażona w otwory odpowiadające najpopularniejszym monetom inwestycyjnym. Ma również przeciwwagę o wartości jednej uncji, co umożliwia również sprawdzenie wagi naszej monety. Zakup linijki Fischa polecany jest wszystkim osobom, które poważnie myślą o inwestowaniu w monety bulionowe.