oZłocie.pl

Złoto, Biżuteria, Biznes, Finanse

platyna cena za gram
Złoto

Platyna cena za gram – ile wynosi?

Platyna to kruszec i metal szlachetny, który podbił serca wielu kobiet w postaci biżuterii platynowej – lecz nie tylko. Warto zaznaczyć, że jest obecna w medycynie, w technologii, a także elektronice. Warto dowiedzieć się, czym charakteryzuje się platyna i jaka jest jej cena za gram.

Czym jest platyna?

Platyna to bardzo drogocenny kruszec w służbie jubilerstwa. Należy pamiętać, że wysoka temperatura oraz wyjątkowa odporność na działanie czynników chemicznych wpłynęły na to, iż z końcem XVIII wieku zaczęto wyrabiać z platyny tygle, a także miski dla laboratoriów chemicznych. Dodatkowo platyna zaczęła być stosowana w aparaturze przemysłu chemicznego. Mowa tutaj o wyrobie większych panwi w czasie produkcji kwasu siarkowego. Na początku do takiego celu stosowano czystą platynę, jednakże szybko okazała się zbyt miękka do tego celu. Warto zaznaczyć, że dopiero zastosowanie domieszek wszelakich metali podwyższyło twardość platyny, a także jej wytrzymałość.
Trzeba wiedzieć, że platyna jest też stosowana do zwalczania wielu odmian nowotworów. Jednakże najczęściej ten metal szlachetny jest wykorzystywany w biżuterii. Biżuteria zrobiona z platyny jest pożądana przez wiele kobiet na całym świecie. Ceniona jest także przez mężczyzn. Zachwyca przede wszystkim swoim pięknem. Trzeba też powiedzieć, że platyna to metal bardzo rzadki. Znajduje się w skorupie ziemskiej w ilości około 4 ppb, w postaci rodzimej. Dostępna jest też stopie z irydem oraz w postaci rudy. Rzadziej występuje jako zanieczyszczenie rud niklu oraz miedzi. Warto też podkreślić, że platyna występuje w USA, Kanadzie, RPA, Zimbabwe oraz Etiopii. Warto zaznaczyć, że po odkryciu platyny w Kolumbii, bardzo spore znaczenie miało odkrycie platyny na Uralu w 1819 roku. Niedługo po odkryciu jej na Uralu, platyna rosyjska znalazła się na pierwszym miejscu produkcji światowej. Taki stan utrzymywał się przez cały XIX wiek. Sytuacja zmieniła się po odkryciu złóż platyny w RPA.

Platyna cena za gram

Warto podkreślić, że platyna występuje przeważnie w postaci ziaren. Często dostępna jest też w większych bryłkach, których masa z reguły nie przekracza dziesięciu kilogramów. Przeważnie zawiera w sobie domieszkę żelaza oraz innych metalów z grupy platynowców. Trzeba zwrócić uwagę, że cena platyny przeważnie jest porównywalna do ceny złote, lecz nierzadko się zdarza, iż cena złota jest nieco niższa od ceny platyny za gram. Warto zaznaczyć, że kurs platyny to ponad tysiąc dolarów za uncję. Obecne notowania platyny są stale wysokie, jako że jest to bardzo rzadki metal kolorowy, to jest on dość drogi. Obecna cena za gram w przeliczeniu na naszą walutę to 134,77 złotych. Kurs ten stale się zmienia. Ma na to wpływ wiele czynników. Obecna wojna na Ukrainie również ma duży wpływ na to. W Polsce można znaleźć skup platyny, który oferuje rzetelną wycenę. Ponadto odkupowany jest kruszec w praktycznie każdej postaci. Warto zaznaczyć, że wbrew pozorom ten metal szlachetny w Europie jest częściej wykorzystywany w przemyśle niż w jubilerstwie.