oZłocie.pl

Złoto, Biżuteria, Biznes, Finanse

uncja złota ile to gram
Złoto

Uncja złota – ile to gramów?

Na pewno każdy miłośnik westernów spotkał się kiedyś z tematem „gorączki złota” na szklanym ekranie. Pewnie właśnie w takich okolicznościach większość z nas usłyszała po raz pierwszy o „uncjach złota”. Kupując lub sprzedając metale szlachetne, takie jak złoto, srebro lub platyna, zwykle transakcji dokonuje się w przeliczeniu na wagę kruszcu. Podobnie jak wiele innych sztabek, zazwyczaj oferuje się sztabkę złota o wadze jednej uncji. Jak się ma to do faktycznej ilości w przeliczeniu na gramy? Uncja złota – ile to gram? I skąd w ogóle wzięła się jednostka miary zwana uncją w odniesieniu do złota? O tym poniżej.

Uncja złota – skąd się wzięła ta jednostka miary?

Jednostka miary zwana uncją pochodzi bezpośrednio jeszcze z czasów starożytnych, a dokładniej z Imperium Rzymskiego. Jako jednostka wagi, uncia (co oznacza „część dwunastą”), wynosiła 1/12 stopy. Fizyczne ucieleśnienie 1 stopy rzymskiej symbolizowała z kolei sztabka miedzi, która była dzielona wzdłuż jej długości na 12 równych części, zwanych po łacińsku unciae. Tyle geneza nazwy.

Uważa się obecnie, że uncja w odniesieniu do ilości złota, pojawiła się gdzieś w czasach średniowiecznych, a pionierami mieli być francuscy jubilerzy z miasteczka Troyes nad Sekwaną – stąd nazwa uncji trojańskiej. Na początku XVI wieku uncja została zaakceptowana jako oficjalny standard pomiaru złota i srebra w Wielkiej Brytanii, a w Stanach Zjednoczonych przyjęto tę metodę pomiaru również w 1828 roku, zatem w przededniu wybuchu słynnej „gorączki złota”.

Uncja złota ile to gram?

Inwestowanie i obrót związany ze złotem nierozerwalnie wiąże się z pojęciem uncji trojańskiej, gdyż to właśnie w tej jednostce miary wyrażana jest masa złota, w odróżnieniu od uncji międzynarodowej stosowanej w innych przypadkach. Pomimo różnych historycznych zaszłości, istnienia wielu systemów wagowych oraz różnych zastosowań na przestrzeni historii, utarło się powszechnie, że uncja taka, zwana także jubilerską, jest nieco cięższa od uncji normalnej, określanej na 28,35 gram.

Czas zatem wreszcie odpowiedzieć na postawione pytanie. Uncja złota ile to gram? Jeżeli chodzi o uncję trojańską, to jest to dokładnie 31,1034768 grama. Właśnie taką wartością posługują się jubilerzy, kupcy i inwestorzy na całym świecie, a międzynarodowe mennice właśnie w tej jednostce obliczeniowej wprowadzają najczęściej na rynek złote monety inwestycyjne.

W sieci można znaleźć wygodne w obsłudze kalkulatory online, w których można łatwo obliczyć dokładną wagę według schematu „uncja złota ile to gram”.