oZłocie.pl

Złoto, Biżuteria, Biznes, Finanse

Złoto

Złote monety bulionowe – co warto o nich wiedzieć?

Posiadasz oszczędności i szukasz atrakcyjnej lokaty na czas inflacji? Jedną z opcji mogą być złote monety, a dokładnie monety bulionowe. Brakuje Ci wiedzy na ten temat? Bez obaw. W poniższym tekście postaramy się uczynić go bardziej zrozumiałym. Zapraszamy do lektury.

Czym są złote monety bulionowe?

Złote monety bulionowe to nic innego jak numizmaty wykonane z metali szlachetnych, najczęściej złota lub srebra. Nie mają one jednak wartości kolekcjonerskiej czy historycznej. Ich wartość opiera się tylko i wyłącznie na cenie kruszcu, z którego są zrobione np. złota o wysokiej próbie 999. Często występują też pod nazwą – monety lokacyjne, właśnie ze względu na swoje przeznaczenie. Jeśli interesuje Cię inwestycja w niemalże 100% czyste złoto, a nie liczysz na wzrost wartości kolekcjonerskiej, jest to opcja godna rozważenia.

Dlaczego monety bulionowe są ciekawą formą inwestowania w złoto?

Wiele osób może się zastanawiać, czy w monety bulionowe opłaca się inwestować. Złoto od dziesięcioleci uznawane jest przez inwestorów za jeden z lepszych sposobów zabezpieczenia kapitału w razie kryzysu ekonomicznego i wysokiej inflacji.

Złoto bulionowe jest również jednym z najbardziej bezpiecznych sposobów inwestowania pieniędzy. Złoto inwestycyjne w przypadku monet ma także taką zaletę, że łatwo je kupić, sprzedać, przechowywać lub transportować. Monety nie są duże, a zatem łatwo można je ukryć. Duży popyt na złoto sprawia, że chcąc sprzedać nasze monety, nie będziemy mieli dużego problemu ponieważ są one powszechnie znane i szanowane przez inwestorów, sklepy numizmatyczne prowadzące ich skup czy portale internetowe, gdzie swoje oferty wystawiają osoby chcące kupić bądź sprzedać posiadane monety. Jednym z argumentów przemawiających za inwestycją w monety ze złota jest również to, że nie trzeba dysponować dużym kapitałem. Na początek wystarczy nawet 500 zł.

5 najbardziej popularnych monet bulionowych na świecie

Skoro znamy już wstępne zalety złotych monet, warto odpowiedzieć na pytanie, które z nich warto umieścić w swoim portfelu inwestycyjnym, jakkolwiek dumnie to zabrzmi. Poniżej wymienimy 5 monet, które są znane na świecie od 40 lat i więcej, w zależności od monety, których zakup daje gwarancję posiadania monet najwyższej jakości. Oto najsłynniejsze monety bulionowe:

Krugerrand – to południowoafrykańska złota moneta bulionowa, która została wybita po raz pierwszy w roku 1967.

Kanadyjski Liść Klonowy – to kanadyjska złota moneta wybita po raz pierwszy przez Królewską Kanadyjską Mennicę w Ottawie od 1979 roku.

Amerykański Orzeł – to amerykańska złota moneta bita przez United States Mint od 1986 roku.

Australijski Kangur – to australijska złota moneta bita przez Perth Mint od 1986 roku.

Wiedeński Filharmonik – to austriacka złota moneta bulionowa wybita po raz pierwszy przez Mennicę Austriacką w roku 1989.

Dla jasności. Wyżej wymienione monety są najbardziej znane. Nie są jednak jedynymi na rynku.

Gdzie można kupować złote monety?

Złote monety mają również tę zaletą, że należą do produktów, które można względnie łatwo kupić. Najpopularniejszymi miejscami są oczywiście mennice, które zajmują ich biciem i sprzedażą, ale można je kupić również w sklepach numizmatycznych, czy specjalistycznym sklepie internetowym. Podobnie jak przy innych zakupach również w przypadku monet, należy zwracać uwagę od kogo kupujemy. Bezpieczeństwo transakcji powinno być dla nas kluczowe.

Podsumowanie

Jak widać inwestowanie w złote monety bulionowe wcale nie musi być tak trudne, jak mogłoby się wydawać.
 Na rynku dostępne są monety o różnej wadze, a tym samym cenie, co sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie bez względu na to, czy ma do zainwestowania 500, 1000 czy 10 000 zł i więcej. To znacznie ułatwia ewentualne decyzje inwestycyjne w szczególności, gdy chcemy podzielić swoje oszczędności na kilka różnych inwestycji.

Artykuł sponsorowany