oZłocie.pl

Złoto, Biżuteria, Biznes, Finanse

Ciekawostki Finanse Złoto

Metale szlachetne w elektronice. Czy na recyklingu można zarobić?

Głównym źródłem pozyskiwania metali szlachetnych pozostaje górnictwo. Często pozyskiwanie złota, najszlachetniejszego z kruszców, odbywa się przy okazji eksploatacji innych złóż. Tak jest między innymi w Polsce. Drugim najpopularniejszym źródłem wydobycia złota są kopalnie odkrywkowe oraz cieki wodne. Na trzecim miejscu znajduje się recykling, między innymi tak zwany urban mining, czyli recykling oparty na odzyskiwaniu metali szlachetnych z urządzeń elektronicznych.

Metale szlachetne w elektronice. Co możemy znaleźć w naszych telefonach komórkowych?

Elektronika zmuszona jest korzystać z metali szlachetnych, gdyż na chwilę obecną nie istnieją syntetyczne, tańsze materiały, które mogłyby je zastąpić. Lekko szacując, każdego roku, produkuje się miliony urządzeń elektrycznych, w tym wiele milionów nowoczesnych smartfonów. Każdy z nich zawiera w sobie złoto, srebro oraz miedź, które można z powodzeniem odzyskać.
Jest to proces żmudny, ale opłacalny. Duże skupy urządzeń elektrycznych przetwarzają rocznie tony telefonów komórkowych. Z każdej tony można pozyskać około 150 g złota, 3 kg srebra oraz 100 kg miedzi. Cena grama złota oscyluje obecnie w granicach 150 złotych. Widać więc wyraźnie, że recykling urządzeń elektrycznych jest biznesem opłacalnym. Ale czy tylko dla dużych graczy? Nie koniecznie.

Metale szlachetne w elektronice, z odrobiną wiedzy oraz odpowiednim sprzętem, można pozyskiwać w domu. Warto jednak wiedzieć, jakie modele smartfonów są najbardziej opłacalne. W tym biznesie prym wiedzie Apple. Na rynku amerykańskim wygrywa iPhone 4 w wersji 16 GB wyprodukowanej dla operatora AT&T. Szacuje się, że wartość metali szlachetnych możliwych do pozyskania z tego modelu to aż 178 dolarów! Dalej na podium jest iPhone 4 16 GB, produkowany dla innych operatorów, a ostatnie miejsce na pudle zajmuje BlackBerry Torch 9800.

Inne urządzenia elektroniczne, na które warto zwrócić uwagę.

Nie tylko stare smartfony mogą służyć do urban miningu. Równie popularne są, wykorzystywane w przemyśle motoryzacyjnym, katalizatory. Pozyskuje się z nich platynę, pallad, rod i iryd. Są to mniej znane metale szlachetne, a ich skupy trudniej znaleźć, ale to nie oznacza, że ich sprzedaż nie przynosi zadowalającego zysku.
Natomiast srebro można także z powodzeniem pozyskiwać z urządzeń wykorzystywanych w przemyśle fotograficznym.

Metody i technologie odzysku metali szlachetnych.

Metale szlachetne w elektronice pozyskuje się na drodze zróżnicowanych procesów technologicznych. Przybliżymy te, wykorzystywane przy odzyskiwaniu srebra oraz złota.

Srebro odzyskuje się z tak zwanego szlamu anodowego, powstałego w procesie elektrorafinacji miedzi i ołowiu. Przetwarza się tak złom jubilerski oraz materiały fotograficzne m.in. papier i błony. Materiały fotograficzne spala się w piecach obrotowych, uzyskując w ten sposób popiół o dużej zawartości srebra.

Do wstępnej obróbki złota stosuje się tzw. Proces Millera. Materiał wsadowe topi się w tyglu lub elektrycznym piecu indukcyjnym, wdmuchując chlor w stanie gazowym.
Złoto można także odzyskać poprzez rozpuszczanie wsadu w wodzie królewskiej albo w kwasie solnym.