oZłocie.pl

Złoto, Biżuteria, Biznes, Finanse

Czy warto inwestować w złoto
Złoto

Czy warto inwestować w złoto?

Nie brakuje znanych metali szlachetnych, które traktowane są jako coś, co pozwala na dobre ulokowanie wolnej gotówki. Do wyboru jest srebro, platyna, ale także złoto inwestycyjne. Od wielu wieków wiadome jest, że złoto ma ogromną wagę. Pozostaje jednak pytanie o to, w co lepiej inwestować – sztabki czy monety?

Sztabki złota – gdzie można je kupić?

Wiele osób pewnie nie wyobraża sobie tego, że fizyczne złoto można dzisiaj trzymać w swoich rękach. Dla wielu osób jest to wręcz surrealistyczne do wyobrażenia. Dzisiaj tak naprawdę każda osoba ma możliwość kupienia złota. Tym bardziej że można je kupić nawet na Allegro. Wchodząc do takiego serwisu, od razu będzie można dowiedzieć się, jaka jest cena złota (za poszczególne egzemplarze). Decydując się na zakup sztabek, zawsze należy zwrócić uwagę na certyfikat autentyczności. Ważna jest również renoma producenta. Im większa będzie sztabka, tym jej wartość będzie rosnąć.

Jakie sztabki złota należy kupić?

Ludzie z całego świata chcieliby wejść w posiadanie złota. Wybór sztabki złota uzależniony jest od posiadanych wolnych środków finansowych. Najczęściej kupowane są te sztabki, których waga mieści się w granicach od jednej uncji do kilkuset gramów. Na popularnym portalu aukcyjnym można m.in. zakupić złotą sztabkę inwestycyjną o masie 1g, której cena waha się w granicach ~ 365 złotych. Aczkolwiek, wszystko uzależnione jest od producenta.

Najlepiej kupować te sztabki, które pochodzą od sprzedawców posiadających akredytację LBMA. W ten sposób zyskuje się pewność, że sztabka spełnia międzynarodowe standardy. Złoto to kruszec, który jest najmniej obciążony ryzykiem, jeżeli chodzi o inwestowanie, dlatego jest to dobra opcja dla osób chcących znaleźć bezpieczną lokatę.

Złote monety bulionowe – co to?

Nie tylko złote sztabki, ale także monety. Wykonuje się je nie tylko ze złota, ale również srebra. Im większa ilość metali szlachetnych w monecie, tym więcej będzie ona warta. Monety bulionowe to te produkty, które stworzone są typowo w celach inwestycyjnych – w przeciwieństwie do kolekcjonerskich egzemplarzy i okolicznościowych. Najsłynniejszą monetą bulionową jest Krugerrand, która dała tak naprawdę początek ich obecności na rynku inwestycyjnym. Powstała ona w Republice Południowej Afryki, w 1967 roku. Swego czasu była ona także środkiem płatniczym na terenie RPA.

Zabezpieczenie dla kapitału

Rozsądni inwestorzy wiedzą, że zakup takich monet to dobre zabezpieczenia dla wolnych środków finansowych. Tym bardziej że taki zakup zwolniony jest z podatku VAT (podatek Belki). Chcąc zakupić takie monety, warto zwrócić uwagę na najpopularniejsze okazy, których wartość jest spora. Oprócz tej monety, która związana jest z RPA, na uwagę zasługuje również Złoty Amerykański Bizon, Orzeł Bielik, Amerykański Orzeł, Kanadyjski Liść Klonowy, Chińska Panda.

Stabilna forma inwestycji

Złoto znane jest w różnych branżach. Najbardziej w jubilerstwie. W dawnych czasach wykorzystywane było w handlu jako zapłata za różnego rodzaju towary i usługi. Dzisiaj traktowane jest jako stabilna forma inwestycji, która może stać się ratunkiem dla ogromnej liczby osób w trudnych warunkach.

Osoby, które nie mają doświadczenia ze złotem, mogą skorzystać z pomocy eksperta finansowego, który na pewno pomoże w podjęciu decyzji. Tak, aby mieć pewność, że podejmuje się świadomy wybór, który w razie potrzeby w przyszłości będzie można sprzedać. Wyższe zyski będą w stanie przynieść większe sztabki złota – szczególnie jeżeli chodzi o długoterminowe inwestycje.

Artykuł sponsorowany