oZłocie.pl

Złoto, Biżuteria, Biznes, Finanse

fałszywe złoto
Ciekawostki Złoto

Jak rozpoznać fałszywe złoto?

Nie od dziś wiadomo, że złoto to surowiec warty sporych pieniędzy. Nic więc dziwnego, że fakt ten wykorzystywany jest przez oszustów. Fałszywe złoto nie można rozpoznać tak łatwo, jak mogłoby się wydawać. W wielu przypadkach okazuje się, że mamy do czynienia ze zwykłym tombakiem, który nie jest zbyt wartościowy. Osoby, które chcą uniknąć pomyłki powinny zapoznać się z poniższym poradnikiem.

Czym różni się tombak od złota?

Tombak doskonale imituje złoto. Nie każdy potrafi stwierdzić, z jakiego tworzywa został wykonany dany wyrób. Pamiętajmy, że nie wszystko złoto co się świeci. Tombak posiada słabe właściwości, przez co relatywnie szybko traci swoją pierwotną formę. Zupełnie inaczej jest w przypadku złota, które przez długie lata nie zmienia swoich parametrów. Właśnie dlatego jego wartość jest tak wysoka.

Jeśli posiadamy złotą biżuterię, to nie będziemy mieć większych problemów z odczytaniem próby. Numer jest zwykle wygrawerowany w miejscu trudno dostępnych. Na wyrobach z tombaku nie umieszcza się wspomnianego symbolu.

Czy złoto reaguje na magnes?

Mogłoby się wydawać, że magnes powinien przyciągnąć złoto. Jest zupełnie odwrotnie, gdyż opisywany materiał nie posiada właściwości ferromagnetycznych. Nie powinien on wykazać żadnej reakcji. Trzeba jednak podkreślić, że opisywana metoda nie zawsze daje jednoznaczny wynik. Biżuteria może inaczej zachować się w przypadku, gdy jest ona wykonana z połączenia kilku różnych kruszców.

Test wykonany za pomocą magnesu powinien być jedynie jednym elementów próby. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że otrzymane wyniki są wiarygodne.

Jak sprawdzić złote monety?

Złote monety cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Nie każdy wie, że ich autentyczność można sprawdzić za pomocą aplikacji instalowanej na smartfonie. Bada ona częstotliwość dźwięków generowanych podczas uderzenia o siebie monet.

Oczywiście to wspomnianej aplikacji należy podejść z pewnym dystansem. Wiele zależy od tego, czy podczas wykonywania testu nie nastąpiły żadne zakłócenia z otoczenia. Czynniki zewnętrzne mogą negatywnie wpłynąć na jakość dźwięków.

Czy złoto może posiadać przetarcia?

Złota biżuteria nie powinna tracić swojego charakterystycznego odcienia. Wiadomym jest, że powinna być ona prawidłowo przechowywana, jednak warstwa zewnętrzna nie powinna się ścierać. Jeśli jest inaczej, to najprawdopodobniej mamy do czynienia z wyrobami pozłacanymi, których wartość jest o wiele niższa.

Na uwagę zasługuje fakt, że prawdziwe złoto nie zmienia swoich właściwości pod wpływem brudu, czy też wody. Powinno ono utrzymać swoją oryginalną formę niezależnie od warunków otoczenia.

Gdzie kupić złote wyroby?

Biżuterię, czy też inne wyroby z prawdziwego złota można zakupić wyłącznie u sprawdzonych jubilerów. Z pewnością lepiej odpuścić sobie okazyjne zakupy u handlarzy, którzy zaczepiają nas na rynku. W zdecydowanej większości przypadków to zwykli oszuści. Fałszywe złoto często sprzedawane jest również na aukcjach internetowych. Lepiej więc unikać zakupów u osób prywatnych.