Założenie własnej firmy wiąże się z szeregiem formalnych obowiązków. Praktycznie od pierwszego dnia działalności niezbędne jest też prowadzenie firmowej rachunkowości, co pozwoli na uniknięcie późniejszych problemów. Właśnie dlatego doradzamy podjąć współpracę z biurem księgowym już na jak najwcześniejszym etapie. Sprawdź, dlaczego jest to tak ważne.
Jasna informacja we wniosku CEIDG
Już na etapie wypełniania wniosku CEIDG-1, czyli dokumentu służącego zarejestrowaniu firmy, musisz podać jasną informację, kto będzie zajmował się księgowością twojego przedsiębiorstwa. Masz do wyboru trzy podstawowe opcje: możesz zajmować się tym samodzielnie, zatrudnić księgową, która będzie robiła to dla ciebie w siedzibie twojej firmy lub też zdecydować się na współpracę z zewnętrznym biurem księgowym.
Samodzielne prowadzenie księgowości lub też prowadzenie jej wewnątrz firmy oznacza, że we wniosku należy pozostawić puste miejsce lub też wpisać firmowy adres. Decyzja o współpracy z zewnętrznym biurem księgowym wiąże się z kolei z koniecznością podania jego danych. Jeśli więc interesuje cię ta ostatnia opcja, do biura księgowego powinieneś zgłosić się jeszcze przed założeniem własnej firmy.
Współpraca z biurem księgowym
Ze swojej strony współpracę z biurem księgowym jeszcze przed założeniem przedsiębiorstwa rekomendujemy jako najlepsze rozwiązanie. Pozwoli ono przede wszystkim przejść szybko przez wszystkie formalności. Specjaliści z biura księgowego omówią z tobą profil twojej firmy i pomogą w wypełnieniu wniosków. Co więcej, mogą również dostarczyć samodzielnie wszystkie niezbędne dokumenty do urzędów jako twoi przedstawiciele. W ten sposób przyspieszysz cały proces zakładania firmy.
Jednocześnie, jeśli biuro księgowe od samego początku zna profil twojego przedsiębiorstwa, może zająć się prowadzeniem jego księgowości już od pierwszego dnia pracy. Oznacza to, że jako właściciel zostaniesz odciążony z całego szeregu obowiązków. Warto przy tym podkreślić, że biuro rachunkowe Wikom specjalizuje się w prowadzeniu rachunkowości małych i dużych firm, służąc profesjonalnym wsparciem na każdym etapie rozwijania biznesu.
Samodzielne prowadzenie księgowości
Jeśli zdecydowałeś się na samodzielne prowadzenie księgowości, wszystkie obowiązki z tym związane będą spoczywały na tobie. Dla wielu osób jest to kusząca alternatywa, ponieważ wydaje się im tańsza niż współpraca z zewnętrznym biurem. Wiąże się jednak z bardzo wysoką odpowiedzialnością i koniecznością znajomości przepisów oraz obowiązków, wśród których możemy wymienić trzy najważniejsze.
Zaliczka na podatek dochodowy i prowadzenie księgi przychodów i rozchodów
Prowadzenie własnej księgowości w pierwszej kolejności wiąże się zazwyczaj z prowadzeniem księgi przychodów i rozchodów, która jest jasnym wykazem wszystkich działań finansowych w firmie. Ewidencjonowane muszą być w niej przychody uzyskane ze sprzedaży towarów oraz ze świadczonych usług, zakupy towarów handlowych czy materiałów podstawowych, a także pozostałe koszty związane z prowadzeniem działalności, jak choćby koszty paliwa czy prądu.
To na podstawie zapisów umieszczonych w księdze przychodów i rozchodów wyliczany jest podatek dochodowy. Co więcej, na koniec każdego miesiąca powinien zostać sporządzony odpowiedni wydruk z księgi przychodów i rozchodów, na podstawie którego opłacane są zaliczki na rzecz podatku dochodowego.
Podatek VAT
Nie każdy rodzaj działalności jest obciążony podatkiem VAT. Wiele osób ma prawo do zwolnienia z tego podatku, jednak aby uzyskać taką korzyść, należy przede wszystkim sprawdzić, czy firma będzie zaliczała się do tej grupy. Jeśli nie masz absolutnej pewności, czy twoje przedsiębiorstwo może być zwolnione z podatku VAT, powinieneś zdecydować się na konsultacje z biurem rachunkowym, które rozwieje twoje wątpliwości.
Jeśli jednak twoje przedsiębiorstwo podlega rejestracji jako płatnik VAT, musisz koniecznie tego dokonać, a następnie pamiętać o odprowadzaniu składek do właściwego urzędu.
Składki ZUS
Niezależnie od tego, czy w swoim jednoosobowym przedsiębiorstwie wszystko wykonujesz samodzielnie, czy też zatrudniasz pracowników, z całą pewnością jest ono płatnikiem ZUS. W przypadku, w którym nie zatrudniasz pracowników, będziesz jedyną osobą ubezpieczoną w ZUS i składki zdrowotne oraz społeczne będą obejmowały wyłącznie ciebie. Jeśli jednak posiadasz pracowników, również oni zostaną objęci tymi składkami.
Odpowiedni program księgowy
Jeśli podjąłeś decyzję o tym, aby samodzielnie prowadzić księgowość swojej firmy, powinieneś zdecydować się na inwestycję w fachowy program do księgowości. Ułatwi ci on ewidencjonowanie wszystkich zmian majątku firmowego, wykonywanie statystyk, analiz i wydruków czy też rejestrowanie opłaconych składek. Dzięki niemu będziesz miał większą kontrolę nad swoim przedsiębiorstwem.
Warto przy tym pamiętać, iż prowadzenie księgowości może z czasem stawać się coraz bardziej wymagające i czasochłonne, gdy tylko wzrośnie ilość zadań i pracowników w przedsiębiorstwie. W takim przypadku wciąż rekomendowanym działaniem jest przekazanie pełnej rachunkowości do profesjonalnego biura, co pomoże uniknąć ewentualnych błędów i nieścisłości. Będzie też istotnym odciążeniem przedsiębiorcy z dużej ilości obowiązków.
Artykuł powstał przy współpracy z serwisem odBiur.pl