oZłocie.pl

Złoto, Biżuteria, Biznes, Finanse

moneta bulionowa
Ciekawostki

Moneta bulionowa – co warto o niej wiedzieć?

Zawirowania na rynkach finansowych, które obserwowane są od kilku tygodni, sprawiają, że wiele osób szuka nowych sposobów na inwestycje i bezpieczne ulokowanie swojego kapitału. Taką pewną inwestycją zawsze było złoto, lecz co bardziej wytrawni inwestorzy dostrzegali również korzyści, które dają monety bulionowe. Czym one są, jakie są ich popularne rodzaje, a przede wszystkim, dlaczego warto się nimi zainteresować?

Czym jest moneta bulionowa?

Monety bulionowe, które bardzo często nazywane są także inwestycyjnymi i lokacyjnymi, to specjalne monety, które bite są nie dla kolekcjonerów, jak to często ma miejsce, lecz dla inwestorów w celach inwestycyjnych. Głównym celem jest w tym wypadku lokata kapitału, czyli tzw. bulionizm.
Z czego najczęściej wykonane są tego rodzaju monety? Powszechnie się przyjęło, że moneta bulionowa musi być zrobiona z metalu szlachetnego. W przeważającej większości takie monety bite są więc po prostu ze złota, lecz może być do tego celu wykorzystywane również srebro. Waga takiej monety podawana jest w uncjach. Dla jasności jedna uncja to 31,1 grama. Jak są oznaczane takie monety? Oprócz wagi na monetach wybijana jest standardowo również data wybicia, oznaczenie kruszcu oraz jego próba.

Jakie są najpopularniejsze monety bulionowe?

Od czego należy zacząć, jeśli jest się zainteresowanym taką formą oszczędzania? Każdy inwestor powinien wiedzieć, że na rynku dostępnych jest wiele tego rodzaju monet, lecz jeśli chce się dzięki nim naprawdę zyskać, warto się zainteresować tymi najbardziej popularnymi. Jakie są więc te najbardziej cenione monety bulionowe?
Nie da się ukryć, że najbardziej kultową monetą tego rodzaju jest Krugerrand. Jest to pierwsza moneta bulionowa na świecie, która jest bita od 1967 roku. Moneta ta wybijana jest z 22-karatowego złota z domieszką miedzi, co zapewnia jej większą twardość. Co bardzo ważne, ilość złota jest w niej dokładnie taka sama, jak w innych tego typu monetach, lecz za sprawą dodatkowej miedzi jest ona cięższa.
Kolejnym bardzo dobrze znanym rodzajem monety bulionowej jest Amerykański Orzeł. Jest to moneta powstająca w mennicy West Point Mint. Oprócz czystego 22-karatowego złota dodawana jest do niej domieszka miedzi oraz srebra. Moneta ta powstaje od 1985 roku.
Bardzo często wybieraną przez inwestorów monetą jest Kanadyjski Liść Klonowy. Co ciekawe, moneta ta powstaje jedynie ze złota pochodzącego ze złóż kanadyjskich. Kanadyjski Liść Klonowy wybijany od roku 1979 i wykonywany jest z najczystszego złota o próbie 999,9.

Dlaczego warto inwestować w monety bulionowe

Na koniec pozostaje najważniejsza kwestia, czyli zalety inwestowania w takie monety. Dlaczego warto to robić? Jak się można bez trudu domyślić, złoto jest zdecydowanie najlepszym i najstabilniejszym sposobem na inwestowanie swoich oszczędności. Pozwala ono zabezpieczyć kapitał na czas niepewnych wydarzeń i właściwie zawsze wiąże się z zyskiem. Co bardzo ważne, zyski z ewentualnej sprzedaży złota nie są opodatkowane. Jak się bowiem okazuję, według obowiązującego prawa nie są one objęte tzw. podatkiem Belki, dzięki czemu stopa zwrotu jest w tym wypadku o wiele większa niż przy innych inwestycjach.