oZłocie.pl

Złoto, Biżuteria, Biznes, Finanse

Ciekawostki Złoto

Światowe zasoby i wydobycie złota

Wydobycie złota ma dziś niewiele wspólnego z romantyczną legendą samotnych poszukiwaczy złota na Dzikim Zachodzie. Dziś to zajęcie wysokie sprofesjonalizowane i realizowane na całym świecie na skalę przemysłową.

Wydobycie złota na świecie

Co roku na świecie wydobywa się kilka tysięcy ton złota. Pozyskiwane jest wprawdzie na całym świecie, także w Polsce, jednak pozycję liderów zajmuje kilka państw, które odpowiedzialne są za zdecydowaną większość światowego wydobycia. Pierwsze miejsce zajmują Chiny z wydobyciem na poziomie około 500 ton rocznie i nic nie wskazuje na to, aby ich pozycja miała być zagrożona. W pierwszej dziesiątce znajdują się też Australia i Rosja, a także Stany Zjednoczone i Kanada, które walczą o pozycję na podium z wynikiem na poziomie około 200 ton. W czołówce znajdziemy również Peru, Republikę Południowej Afryki, Meksyk, Indonezję i Uzbekistan. Te dziesięć krajów to prawdziwi hegemoni, do których zależą światowe zasoby złota. Łącznie są bowiem odpowiedzialne za około 70 procent światowego wydobycia. Polska w międzynarodowym rankingu wydobycia złota w zasadzie nie istnieje, bo nasze rodzime wydobycie to zaledwie około promila wydobycia światowego.

Jak pozyskuje się złoto?

Złoto występuje na całej powierzchni ziemi, w najróżniejszych lokalizacjach i głębokościach. Problem z wydobyciem słota jest taki, że przeważnie występuje ono pod postacią drobinek, czasem trudnych do dojrzenia gołym okiem. Kilkucentymetrowe złote bryłki należą do rzadkości. Wydobycie złota jest zatem zajęciem żmudnym i drogim, następuje najczęściej w kopalniach odkrywkowych. Wydobyta ruda – skała, w której znajduje się pewna zawartość złota jest następnie kruszona w specjalnych młynach, a następnie wypłukiwana. Można zatem powiedzieć, że sama metoda wydobycia złota nie zmieniła się od czasu gorączki złota w Ameryce Północnej, którą znamy wielu filmów. To, co uległo zmianie to skala i mechanizacja procesu. A warto wiedzieć, że ruda, z której odzyskuje się średnio 1 gram złota z tony przemielonej skały, uznawana jest za złoże bogate w ten kruszec.

Zasoby złota – czy i kiedy się wyczerpią

To zależy od tego, jak rozumieć to pytanie. Zasoby naturalne, które jeszcze nie zostały wydobyte, siłą rzeczy kiedyś się skończą. Może też dojść do sytuacji, w której zostanie pewna ilość naturalnego kruszcu, jednak na tyle trudno dostępna, że jego wydobycie nie będzie rentowne. Natomiast jeżeli zadać pytanie o ilość złota będącą w obiegu, to ona pozostaje w zasadzie niezmienna. Złoto nie jest zasobem, który się fizycznie zużywa, wyparowuje, czy spala, jak na przykład węgiel. Złoto krąży w obiegu przyjmując jedynie różną postać, bądź będąc częścią stopów. Warto pamiętać o tym, że złoto nie jest jedynie kruszcem służącym do wyrobu biżuterii, monet kolekcjonerskich, czy sztabek dla celów inwestycyjnych. Złoto na masową skalę wykorzystywane jest w przemyśle – na przykład elektronicznym, medycznym, czy kosmetycznym. Takie zastosowanie złota sprawia, że jest na niego stały popyt i trudno sobie wyobrazić sytuację, że mogłoby znacząco stracić na wartości. Można zatem powiedzieć, że złoto to zawsze dobra inwestycja.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *