oZłocie.pl

Złoto, Biżuteria, Biznes, Finanse

Ciekawostki Złoto

Ciekawostki o złocie – kruszec z historią

Istnieje wiele interesujących faktów na temat pierwiastka złota, który jest wymieniony w układzie okresowym jako Au. To jedyny naprawdę żółty metal na Ziemi. Inne metale mogą rozwinąć żółtawy kolor, ale dopiero po utlenieniu lub reakcji z innymi chemikaliami. Prawie całe złoto na Ziemi pochodziło z meteorytów, które zbombardowały planetę ponad 200 milionów lat po jej powstaniu. Symbolem złota jest Au. Symbol pochodzi od starej łacińskiej nazwy złota, aurum, co oznacza „lśniący świt” lub „blask wschodu słońca”. Słowo złoto pochodzi z języków germańskich.

Ciągliwość złota

Ciągliwość jest miarą tego, jak łatwo materiał można wbić w cienkie blachy. Złoto jest najbardziej plastycznym pierwiastkiem. Pojedynczą uncję złota można rozbić na arkusz. Ciekawostki o złocie z całą pewnością zachwycą wiele osób. Arkusz złota może być wystarczająco cienki, aby był przezroczysty. Bardzo cienkie arkusze złota mogą wydawać się zielonkawo-niebieskie, ponieważ złoto silnie odbija czerwony i żółty. Chociaż złoto jest ciężkim, gęstym metalem, ogólnie uważa się je za nietoksyczne. Płatki złota metalu można spożywać w żywności lub napojach.

Złota biżuteria

Pozostała część metalu zwykle wykorzystywanego w złotej biżuterii i przedmiotach to srebro, ale przedmioty mogą również składać się z innych metali lub kombinacji metali, takich jak platyna, miedź, pallad, cynk, nikiel, żelazo i kadm. Złoto jest metalem szlachetnym. Jest względnie niereaktywny i jest odporny na degradację przez powietrze, wilgoć lub warunki kwasowe. Podczas gdy kwasy rozpuszczają większość metali, do rozpuszczania złota używana jest specjalna mieszanina kwasów zwana aqua regia. Złoto ma wiele zastosowań oprócz wartości pieniężnej i symbolicznej. Między innymi znajduje zastosowanie w elektronice, okablowaniu elektrycznym, stomatologii, elektronice, medycynie, ekranowaniu przed promieniowaniem i do kolorowego szkła. Metaliczne złoto o wysokiej czystości jest bezwonne i bez smaku. Ma to sens, ponieważ metal nie reaguje. Jony metali nadają smak i zapach metalicznym pierwiastkom i związkom.

Środek płatniczy

Większość ludzi kupuje złoto wyłącznie w celach inwestycyjnych lub w celu ochrony przed gospodarką. Ale złoto to nie tylko inwestowanie. Złoto jest używane w szybach i hełmach astronautów do odbijania promieni podczerwonych, pozwalając jednocześnie na przenikanie światła słonecznego, jednocześnie utrzymując jego chłód. Warto również wspomnieć o tym, że złoto jest chemicznie upłynniane i wstrzykiwane do mięśni tysięcy ofiar reumatoidalnego zapalenia stawów w Stanach Zjednoczonych i mówi się, że leczenie jest skuteczne w siedmiu na dziesięć przypadków.