oZłocie.pl

Złoto, Biżuteria, Biznes, Finanse

Jak prawidłowo zrobić przelew
Finanse

Jak prawidłowo zrobić przelew do Urzędu Skarbowego

Poprawne opłacenie podatku w Urzędzie Skarbowym jest bardzo ważne dla każdego płatnika, który nie chce mieć problemów ze skarbówką. Dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób można szybko i wygodnie dokonać tego typu płatności oraz co zrobić, jeśli przez przypadek przelejemy złą kwotę lub pomylimy numer konta.

Poprawne wykonanie przelewu do US – krok po kroku

Żeby zrobić przelew do US, w pierwszej kolejności trzeba wygenerować swój własny, indywidualny mikrorachunek podatkowy, co można wygodnie zrobić na stronie podatki.gov.pl, w zakładce generator mikrorachunku podatkowego. Cały proces nie zajmuje dużo czasu i wymaga podania podstawowych danych identyfikacyjnych, takich jak PESEL lub NIP. Następnie można już zalogować się do swojej bankowości internetowej i wybrać opcję przelewu podatkowego. Kolejny krok to wypełnienie dedykowanego formularza, który zawiera takie rubryki jak:

  • nazwa i adres zamieszkania płatnika
  • numer rachunku bankowego płatnika
  • numer rachunku podatkowego
  • symbol właściwego dla danych rozliczeń formularza
  • NIP, REGON, PESEL oraz numer i serię dowodu płatnika
  • okres za który chcemy opłacić podatek oraz kwotę przelewu


W zależności od rodzaju prowadzonej działalności oraz banku, z jakiego korzystamy formularz ten może się odrobinę różnić od podanego przykładu. Gdy już wypełnimy wszystkie niezbędne dane, można bezpiecznie wysłać przelew. Alternatywą dla bankowości elektronicznej jest bezpośrednia zapłata podatku w Urzędzie Skarbowym lub nadanie przelewu podatkowego w najbliższym oddziale Poczty Polskiej. Dowiedz się więcej na https://pragmago.pl/porada/jak-zrobic-przelew-do-urzedu-skarbowego/.

Pomyłka w przelewie do US – jak zareagować?

Ponieważ procedura wysłania przelewu do Urzędu Skarbowego jest dosyć pracochłonna i trzeba ją regularnie powtarzać, może się zdarzyć, że gdzieś wkradnie się błąd. Najczęściej pomyłki dotyczą mikrorachunku podatkowego, danych osobowych, przesłania nieprawidłowej kwoty lub wysłania pieniędzy do niewłaściwego urzędu. Co wówczas można zrobić? W przypadku przesłania podatku na błędne konto najprościej będzie zapłacić podatek ponownie i ubiegać się o zwrot wcześniej przesłanej kwoty. Jeśli wysłana kwota jest za niska, powinno się jak najszybciej dopłacić różnicę, natomiast gdy podamy błędne dane, najlepiej od razu je poprawić i wysłać do właściwego urzędu stosowne sprostowanie. W każdym z tych przypadków nie zaszkodzi także zadzwonić bezpośrednio do US, by wyjaśnić sytuację i dowiedzieć się o możliwych sposobach jej rozwiązania.

Niezależnie od okoliczności, ważny jest też szybki czas reakcji, by przez niepozorny błąd nie narobić sobie zaległości podatkowych, które mogłyby w przyszłości skutkować nieprzyjemnymi konsekwencjami.