oZłocie.pl

Złoto, Biżuteria, Biznes, Finanse

inwestowanie w złoto
Złoto

Oszczędzanie w złocie – co musisz o tym wiedzieć, aby było opłacalne?

Istnieją różne metody na pomnażanie pieniędzy. Warto zainteresować się tym tematem, gdyż comiesięczna pensja nie musi być naszym jedynym źródłem dochodu. Inwestycje i oszczędzanie są kluczowe w stabilnej, bezpiecznej sytuacji finansowej. Jednak nie każdy wie, co tak naprawdę się opłaca. Banki, fundusze inwestycyjne i giełdy zasypują nas najróżniejszymi informacjami. Trudno zdecydować, co rzeczywiście jest dla nas dobre. Czy oszczędzanie w złocie to to, co właśnie się opłaca?

Zalety oszczędzania w złocie

Złoto jest znane od tysięcy lat. Do dziś kojarzy się z przepychem, bogactwem i szlachetnością. Dlatego też jego wartość zawsze plasuje się wysoko. Największą zaletą oszczędzania w złocie jest odporność tego kruszcu na inflację. W przeciwieństwie do pieniędzy, ten szlachetny metal nie traci swoje wartości wraz ze wzrostem jego ilości na rynku. Co więcej, złoto zawsze jest tak samo ważne. Historia świata pokazuje, że zawsze lepiej mieć coś w złocie, niż w nazwanym „pieniądzem” papierku. Katastrofy, wojny, zamachy i epidemie – nigdy nie wiemy, gdy nasza waluta przestanie mieć znaczenie. Za to złoto zawsze będzie cenne. 

Sztabki czy monety? Jak oszczędzać w złocie

Wiele zależy od tego, ile pieniędzy chcemy na ten cel przeznaczyć. Inwestycja w złoto jest tak samo opłacalna w sztabkach, jak i monetach. Jeśli chodzi o to drugie to mamy do wyboru różne rodzaje. Co więcej, monety bulionowe w wersji kolekcjonerskiej potrafią być niezwykle wartościowym przedmiotem. Wpływa to na ich cenę – im rzadsze, tym bardziej pożądane. Monety bulionowe występują w różnej gramaturze, czyli czystości złota na kilogram. Najwięcej sprzedaje się tych jednouncjowych. 

Ile powinniśmy inwestować w złoto? Gdzie je kupować?

Oszczędzanie w złocie jest dla każdego. Możemy kupić tyle złota, na ile nas stać. Obojętne, czy będzie to sztabka, czy też moneta bulionowa. Ceny zaczynają się więc już od kilkuset złotych. Na początek inwestowania to w zupełności wystarczy. Z czasem można zakupić więcej, jeśli będzie nas na to stać. Najbardziej opłacalny jest wybór monet bulionowych jednouncjowych oraz tradycyjnych sztabek. Złoto powinniśmy kupować w miejscach, gdzie dostaniemy je fizycznie. Nie ma czegoś takiego, jak certyfikaty czy inne instrumenty finansowe. Liczy się jedynie fizyczna postać złota. Warto znaleźć pewne miejsce, w którym będziesz mógł dokonać zakupu. 

Plan oszczędzania w złocie – ile powinno trwać inwestowanie?

Inwestowanie w złoto nie daje nam szybkiego zysku. Nie mamy tu do czynienia z wahaniami jak na giełdzie czy szybkimi wzrostami i spadkami jak w przypadku kryptowalut. Oszczędzanie w złocie to działanie długofalowe. Daje nam to pewność, że nasze pieniądze są ulokowane w bezpieczny sposób. Tak więc plan oszczędzania w złocie musi być średnio lub długoterminowy. To, że złoto nie rośnie jak szalone ma też drugą stronę medalu. Masz świadomość, że pieniądze są ulokowane w czymś, co nagle nie straci na wartości i z Twoich pieniędzy nie zostaną grosze. Dlatego właśnie złoto to idealny plan na oszczędzanie.