oZłocie.pl

Złoto, Biżuteria, Biznes, Finanse

jak wyczyścić złoto
Złoto

Porady, jak wyczyścić złoto

Wiele osób zastanawia się, jak wyczyścić złoto. Istnieje kilka domowych sposób na szybkie wyczyszczenie tego kruszcu. Jeżeli chcemy, aby złota biżuteria bądź inne przedmioty wykonane z tego metalu zachwycały swym blaskiem, to trzeba o nie odpowiednio dbać.

Najbardziej kowalne i ciągliwe spośród wszystkich znanych metali na ziemi jest złoto, które jest ciężkie, miękkie, a ponadto błyszczące. Należy pamiętać, że złoto jest najmniej reaktywnym z pierwiastków. Stopy złota z innymi metalami jak żelazo, glin, srebro czy miedź zmieniają jego twardość, temperaturę topnienia, ciągliwość, a także kolor. Złoto jest powszechnie stosowane w jubilerstwie i używane do bicia monet. Oprócz tego sztućce i zdobienia ze złota są bardzo pożądane.

Jak wyczyścić złoto i dlaczego się brudzi?

Ludzie zastanawiają się jak wyczyścić złoto i dlaczego się brudzi. Czyste złoto jest jasnożółtego koloru i posiada wyraźny połysk. Ponadto nie utlenia się w wodzie czy powietrzu. Jeżeli złoto zostanie wystawione na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, jak np. wilgoć bądź promienie słoneczne, może stracić swój szlachetny wyglądać oraz efektowny kolor. Podobnie może być w styczności z domowymi detergentami oraz chlorem. Oprócz tego zły wpływ na złotą biżuterię będą mieć zwykłe, codzienne czynności tj. sprzątanie, zmywanie, gotowanie czy kąpanie. W drobne szczeliny złota mogą dostawać się wszelkie zanieczyszczenia – najczęściej w postaci brudu oraz kurzu.

Jak wyczyścić złoto? Lżejsze zabrudzenia

Należy pamiętać o tym, że złoto należy do metali miękkich. Do jego wyczyszczenia nie wolno używać twardych bądź ostrych przedmiotów, które mogą spowodować wszelkie zarysowania. Oprócz tego intensywne pocieranie czy skrobanie trwale może przyczynić się do zniszczenia powłoki. Jeżeli chcemy wyczyścić złoto, to należy zastosować delikatne, flanelowe lub bawełniane ściereczki. Można je czyścić także za pomocą szczoteczki do zębów, jednak musi być ona z miękkim włosiem.

Jak wyczyścić złoto stosując płyn do mycia naczyń?

Świetnym sposobem na czyszczenie złota jest przygotowanie roztworu z płynu do mycia naczyń. Oprócz tego trzeba przyszykować niewielką ilość sody oczyszczonej oraz ciepłej wody. Należy moczyć w roztworze złoto przez około 30 minut. Następnie czyścimy złoto delikatną szczoteczką i płuczemy w wodzie. Na koniec należy osuszyć przedmiot. Trzeba też wspomnieć o tym, że wyroby złote z dodatkowym zdobieniem należy czyścić w ręku wodą z dodatkiem delikatnego detergentu – trzeba omijać dodatkowe elementy.