oZłocie.pl

Złoto, Biżuteria, Biznes, Finanse

Finanse Złoto

Inwestowanie w złoto – jak to robić dobrze?

Ziemia i złoto od wieków są najbardziej opłacalnymi inwestycjami finansowymi, na których nie można stracić. Przeznaczone są dla osób cierpliwych, które chcą osiągnąć zysk w dłuższej perspektywie czasu i zminimalizować ryzyko. Dla tych, którzy szybko chcą osiągnąć zysk przeznaczona jest Giełda Papierów Wartościowych.

Inwestycja w złoto – na czym polega?

Inwestowanie w złoto wymaga pewnej wiedzy. Nie chodzi tu o wartość złota w danej chwili, ale przede wszystkim o produkty i bezpieczeństwo transakcji.

W przeciwieństwie do walut, papierów wartościowych (akcje i obligacje) złoto jest odporne na działania inflacji i wahania na rynkach finansowych. Złoto w formie fizycznej zapewnia bezpieczeństwo kapitału niezależnie od sytuacji rynkowej.

Decydując się na inwestycje w złoto warto wiedzieć jakie produkty złotnicze są wartościowe i bezpieczne. Należą do nich przede wszystkim:

• biżuteria,
• monety bulionowe,
• sztabki złota.

Biżuteria jest najmniej opłacalnym sposobem inwestowania w złoto, waga poszczególnych wyrobów jest niska, wyjątkiem jest biżuteria o walorach zabytkowych i artystycznych. Po kilkudziesięciu latach może osiągnąć bardzo wysokie ceny.

Monety bulionowe mają wiele zalet dla inwestorów. Mogą ich ilość dopasować do posiadanych zasobów finansowych. Monety zalecane są przede wszystkim dla inwestorów detalicznych, którzy chcą kupić złoto do 30 uncji. Koszt zakupu będzie większy, ale łatwiej jest sprawdzić autentyczność monet i w razie nagłej konieczności łatwiej jest je sprzedać.

Największe bezpieczeństwo i największy zysk zapewniają monety:

• Kurgerrand – południowoafrykański,
• Złoty Orzeł – amerykański,
• Liść Klonowy – kanadyjski,
• Kangur – australijski,
• Filharmonik – austriacki,
• Suweren – brytyjski.

Wszelkie nadzwyczajne okazje należy omijać szerokim łukiem, bo najczęściej nie gwarantują autentyczności złota.

Sztabki złota to zdecydowanie najlepsza opcja inwestowania w złoto fizyczne. Przeznaczona jest przede wszystkim dla dużych inwestorów, którzy chcą zainwestować kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Jak bezpiecznie kupować złoto?

Zakupy przede wszystkim trzeba realizować od sprawdzonych sprzedawców, najlepiej w sprawdzonych mennicach. Alternatywą są również dilerzy o sprawdzonej wiarygodności i wieloletnim doświadczeniu. W takich przypadkach można bezpiecznie dokonywać transakcji za pośrednictwem internetu z dopłatą za przesyłkę (ubezpieczoną) lub odebrać przesyłkę osobiście. Wielkim ryzykiem obarczony jest zakup złota na różnego rodzaju portalach ofertowych. Oszczędzenie kilkudziesięciu złotych nie jest warte ryzyka.

Wiele firm oferuje ofertę zakupu złota z możliwością jego przechowywania. Takie oferty należy od razu odrzucić. Mimo formalnego prawa własności, to diler w rzeczywistości jest jego dysponentem. Właścicielem złota jest ten, kto nim dysponuje w rzeczywistości.

Kiedy inwestować w złoto?

Oczywiście wtedy, gdy na rynku panuje spokój i większość inwestorów zainteresowana jest szybkim zyskiem na spekulacji papierami wartościowymi. Hossa na GWP oznacza spadek ceny kruszców.

Na sprzedaż złota najlepiej decydować się podczas zastoju gospodarczego i bessy giełdowej. Wtedy inwestorzy uciekają do innych instrumentów zabezpieczenia kapitału i chętnie skupują złoto.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.