W dawnych czasach złote monety były najpowszechniejszym środkiem płatniczym między innymi z uwagi na swoją rzadkość. W obecnych czasach złoto traktuje się jako niezwykle ekskluzywny materiał, na który mogą pozwolić sobie jedynie najbogatsi. Powstało także sporo mitów na temat samego złota. Czy są to faktycznie mity, czy jednak prawda?
Złoto to inwestycja ludzi bogatych – czy faktycznie tak jest?
Najpopularniejsze złote monety o wadze 1 uncji (ok. 31,1 gramów) obecnie kosztują w granicach 9.000 złotych i zapewne ich cena będzie się jeszcze zmieniać, przez w umysłach wielu pojawiło przekonanie, że jest to inwestycja jedynie dla ludzi bogatych, którzy mogą pozwolić sobie na zakup co najmniej kilkunastu takich monet. Patrząc na całą sprawę z tego punktu widzenia, to twierdzenie wydaje się mieć słuszność, jednak tylko pozornie.
Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś zakupił tańsze monety o mniejszej wadze, np. 1/2 uncji czy jeszcze mniejsze. Na rynku można także odnaleźć monety bulionowe o wadze 1/10 uncji, która w zasadzie niczym nie różni się od monety 1-uncjowej, oczywiście poza masą złota. W pewien sposób upraszczając, można stwierdzić, że 10 tego rodzaju monet będzie wartych tyle samo, co jednak moneta 1-uncjowa. W grę wchodzi jednak wiele czynników, przez co nie jest to aż tak proste.
Możesz inwestować w złoto, nie posiadając przy tym ani grama złota fizycznego. Wydaje Ci się to dziwne? Jest to łatwiejsze, niż może się wydawać na pierwszy rzut oka. Poza tradycyjnym inwestowaniem w złoto fizyczne (monety, sztabki itd.), możesz także zakupić je u brokerów Forex np. XTB, w nieco innej formie złota „papierowego”. Umożliwi Ci to handel kontraktami CFD, dzięki czemu będziesz mógł zarabiać na zmianach cen tysięcy różnego rodzaju aktywów finansowych, w tym złota.
Magnes nie przyciąga złota – i tak, i nie
Wiele osób nadal twierdzi, że o autentyczności złota może przesądzić test magnesem, który polega na przyłożeniu magnesu do złotego wyrobu. Faktem jest, że kruszec ten istotnie osłabia zewnętrzne pole magnetyczne, więc produkty z czystego złota nie będą przyciągane przez magnes. Z tej perspektywy jest to fakt. Niestety nie jest to takie proste. Gdy dokonasz zakupu produktu, który w znacznej części składa się ze złota, ale posiada domieszki innych metali, magnes będzie na ten produkt oddziaływał. W związku z tym jest to raczej kiepska metoda na jednoznaczne uznanie produktu za falsyfikat złota.
Polska pozbawiona jest złóż złota
Czy w Polsce jest złoto? Można się zdziwić, ale tak, w Polsce istnieją duże pokłady złota. Dlaczego więc nie są wydobywane? Przecież w przeszłości w naszym kraju prowadzono poszukiwania tego cennego kruszcu, a niektóre kopalnie wydobywały go rocznie nawet około stu kilogramów. Eksperci twierdzą, że głęboko pod powierzchnią gruntu znajduje się złoto, które nadawałoby się do wydobycia, jednak ta operacja byłaby zbyt kosztowna. W związku z tym prawdopodobnie nie będzie ono wydobyte, z racji na nieopłacalność całego procesu.
Jak widzisz, istnieją różne mity na temat złota. Niektóre z nich zawierają w sobie prawdę, jeżeli spojrzy się na nie z odpowiedniej perspektywy, a inne są wynikiem niedostatecznej wiedzy. Faktem jest jednak to, że złoto przez bardzo długi okres było cenionym metalem i zapewne jeszcze przez pewien czas nim pozostanie.