Akumulatory LIFEPO4 są obecnie jednym z najpopularniejszych modeli mobilnego źródła zasilania. Widzi się je w bardzo wielu miejscach, ale szczególne zastosowanie znajdują w fotowoltaice oraz jako zasilanie do kamperów. Zważywszy na to, że liczba przenośnych urządzeń elektrycznych z roku na rok coraz bardziej rośnie, zakup akumulatora wydaje się być coraz większą koniecznością. Dlatego warto dowiedzieć się na czym polega fenomen akumulatora LiFePO4, o czym możesz przeczytać w poniższym artykule.
Czym właściwie są akumulatory LiFePO4?
Tak właściwie to samo rozszyfrowanie skrótu LiFePO4 wystarczy nam do przedstawienia specyfikacji akumulatora. Trzy części skrótu są niczym innym niż symbolami chemicznymi litu, żelaza i fosforanu. Zatem kupując akumulator LiFePO4 mamy do czynienia z akumulatorem litowo-żelazowo-fosforanowym. Jednak czytelników pewnie bardziej interesują cechy tego urządzenia. Cztery ogniwa pracują razem z napięciem 12,8V, a sam akumulator ma ogromną pojemność (zależną od modelu), bardzo wolno zużywa energię oraz ma w sobie system zarządzania BMS, który skutecznie kontroluje jego temperaturę i poziom rozładowania baterii. Jakie inne zalety ma ten akumulator?
Zalety akumulatorów litowo-żelazowo-fosforanowych
Przede wszystkim należy jeszcze raz podkreślić lekkość i pojemność takich akumulatorów. Potrafią one ważyć nawet kilkukrotnie mniej od swoich klasycznych, żelowych odpowiedników. Różnica w pojemności między tymi dwoma modelami jest równie wielka. Jest to jednak jedynie wisienka na torcie, gdy patrzy się na wszystkie inne zalety takiego urządzenia. O jakich zaletach mowa? Akumulator litowo-żelazowo-fosforanowy może być ładowany pod znacznie większym napięciem niż większość modeli. W połączeniu z jego wysoką pojemnością jest to niezwykle korzystne rozwiązanie. Ładowarki zalecane przez producentów takich akumulatorów niekiedy pozwalają ładować sprzęt nawet pod napięciem 75A, co pozwala na błyskawiczne efekty. Jakby tego było mało to akumulator LiFePO4 praktycznie nigdy nie rozładuje się sam z siebie. Traci nawet mniej prądu niż 2% na miesiąc, dzięki czemu może pełnić swoją rolę nawet po kilku latach bez użytkowania. Warto też pamiętać, że litowo-żelazowo-fosforanowe urządzenie cechuje się znacznie większą żywotnością od innych modeli. Można go naładować i rozładować do pełna nawet 3000 razy, co pozwala na kilkudziesięcioletnią eksploatację urządzenia. Jeśli dodać do tego możliwość pracy w bardzo niskich temperaturach akumulatora takiego można używać praktycznie zawsze i wszędzie.
Czy akumulatory LiFePO4 mają jakieś wady?
Oczywiście nie ma urządzeń idealnych, dlatego nawet akumulator wykonany z litu, żelaza i fosforanu ma swoje wady. Mowa tu głównie o limicie maksymalnego prądu rozładowania. Wiele osób „opróżnia” akumulatory chociażby z użyciem silnych przetwornic, jednak tutaj to rozwiązanie się nie sprawdzi. Maksymalny prąd rozładowania, w zależności od modelu, może wynosić od 85 do 100A, a użycie większego napięcia może uszkodzić lub nawet zniszczyć akumulator. Nie można też zapomnieć, że mimo możliwości używania akumulatora na mrozach nie da się go naładować w temperaturze poniżej 0 stopni Celsjusza. Taki zabieg również przełoży się na wyniszczanie się baterii, a niektóre modele nawet mają zabezpieczenia, które na to nie zezwalają. Ostatnią z wad jest niestety cena akumulatorów LiFePO4. Długa żywotność, ogromna pojemność, mała waga, szybkie ładowanie… Te oraz inne zalety wymienione przez nas w poprzedniej części artykułu są wykorzystywane przez producentów do podwyższania ceny produktu. Jednak jakość wykonania takich akumulatorów jest na tyle dobra, że zdecydowanie warto wyłożyć na niego swoje oszczędności.
Artykuł powstał we współpracy z https://litowe.pl/