oZłocie.pl

Złoto, Biżuteria, Biznes, Finanse

Czy warto inwestować w złoto
Złoto

Czy warto inwestować w złoto ?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Trzeba zastanowić się nad znaczeniem słowa „warto”. Złoto od stuleci jest w cenie, a wartość tego kruszcu systematycznie wzrasta. Nie jest to jednak inwestycja dla ludzi niecierpliwych, którzy w krótkim czasie chcą zanotować spory zysk. Obecnie obok rynku nieruchomości, złoto jest najbezpieczniejszą lokatą dla naszych środków. Musimy jednak liczyć się z pewnymi konsekwencjami, które postaram się nieco przybliżyć.

Co decyduje o wartości złota?

Złoto jest metalem szlachetnym. Trudno je zniszczyć, niełatwo wchodzi w reakcję z innymi substancjami, a przy tym jest łatwe w obróbce. Najważniejszym czynnikiem wpływającym na wartość złota jest jego (nie)dostępność. Złota na świecie jest naprawdę niewiele. Jeżeli połączylibyśmy złoża tego kruszcu na całym świecie, to uzyskalibyśmy sześcian o wymiarach 20m kwadratowych. Kolejnym nie mniej ważnym czynnikiem jest wahanie walut, a konkretnie dolara. Wartość złota określana jest w amerykańskiej walucie USD, stąd każdy spadek dolara odczuwalny jest także dla posiadanego złota. Aktualny kurs złota znajdziesz na jakikurs.pl/metale/cena-zlota/ .

Czy wciąż opłacalne?

Złoto w latach 2008-2011 pięciokrotnie przebiło swoją wartość. Ogromny boom na ten kruszec spowodowany był niepewnym w tym okresie rynkiem nieruchomości. Ludzie masowo wyprzedawali mieszkania inwestując swój kapitał w złoto. Pompowanie bańki przyniosło spadek wartości kruszcu w kolejnych latach. Do tej pory złoto nie osiągnęło poziomu swojej największej wartości przypisywanej na 2013 rok. Złoto jednak z miesiąca na miesiąc wzmacnia swoją wartość. Zysk z inwestycji musimy jednak często rozłożyć w dłuższym okresie czasu. Realny przychód możemy oszacować dopiero po kilku miesiącach, a czasem nawet latach.

Jak inwestować w złoto?

Jeśli zdecydujesz się już na inwestowanie swoich środków w złoty kruszec masz do wyboru dwie możliwości. Jedną z nich jest inwestycja w złoto fizyczne, a więc sztabki, biżuterię, numizmatykę. Druga droga to zakup tak zwanego złota w formie papierowej. W przypadku zakupu biżuterii musimy pamiętać o tym, że nie kupujemy samego kruszca, ale pełen rzemieślniczy wyrób, stąd jego wartość będzie z pewnością dużo wyższa. Złote monety natomiast oprócz swej naturalnej wartości będą miały także wartość kolekcjonerską, która z roku na rok będzie się zwiększała. Najpopularniejsze pozostają jednak sztabki, które pomimo swojej gramatury są najchętniej kupowane. Coraz częściej mennice wprowadzają „sztabki” kilku-gramowe, będące odpowiednikiem na zapotrzebowanie mniej zamożnych klientów.

Jeśli chodzi o papierową formę złota, to możemy dokonać zakupu w postaci papierów wartościowych, bądź akcji jakiejś spółki związanej ze złotem. Metoda ta obarczona jest jednak większym ryzykiem, stąd przed zakupem musimy się odpowiednio do danej transakcji przygotować.

Gdzie kupić złoto?

Najbezpieczniej złoto kupić w placówkach bankowych, mennicach i u zaufanych dealerów. Przed dokonaniem transakcji u tych ostatnich trzeba jednak dobrze zapoznać się z ofertą, aby nie przepłacić i nie zostać zwabionym „wyjątkową” ofertą. Zakupione złoto najlepiej przechowywać w skrytce bankowej lub we własnym domu np w sejfie.

Złoto cyfrowe

Kryptowaluty, a w szczególności bitcoin – nazywany cyfrowym złotem są coraz częstszym obiektem naszych inwestycji. Choć popularność bitcoina z miesiąca na miesiąc się zwiększa, tak wahania waluty mogą odstraszać potencjalnych inwestorów. Zakup bitcoina wiąże się z pewnością z dużo większym ryzykiem inwestycyjnym niż w przypadku tradycyjnego złota. Zysk, który możemy wypracować w stosunku do czasu od zakupu bitcoina jest jednak niewspółmiernie większy niż w przypadku naturalnego kruszca.

Złoto wciąż jest bezpieczną i dobrze oprocentowaną inwestycją, która daje nam pewność zysku w dłuższym okresie czasu. Musimy jednak pamiętać o kilku ważnych rzeczach przed jakimkolwiek zakupem.