oZłocie.pl

Złoto, Biżuteria, Biznes, Finanse

Złoto

Czy zakup złota inwestycyjnego wiąże się z obostrzeniami?

Metale lokacyjne w ostatnim czasie cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem inwestorów. Sprzyja temu m.in. widmo globalnego kryzysu. Kiedy sytuacja w gospodarce staje się niepewna i pojawiają się wahania na rynku finansowym, wiele osób decyduje się na zakup sztabek złota i złotych monet inwestycyjnych. Osoby, które dotąd nie lokowały swoich środków w kruszcach, mogą zastanawiać się, dlaczego właśnie złoto staje się sposobem na uchronienie swoich oszczędności. Początkujący powinni również wiedzieć, że istnieją pewne obostrzenia przy zakupie złota inwestycyjnego.

Dlaczego złoto?

Złoto od lat cieszy się uznaniem inwestorów. Na przestrzeni dziesięcioleci (z wyłączeniem krótkich okresów) zyskuje na wartości, a przy tym nie zmienia się jego wartość nabywcza. Eksperci wskazują również, że pozwala uchronić oszczędności przed skutkami inflacji. Każdy rozważny inwestor urozmaica swój portfel poprzez zakup sztabek złota lub monet inwestycyjnych. Dla niektórych osób ważne jest również to, że metale szlachetne nie nastręczają żadnych trudności w procesie dziedziczenia. Mogą zostać przekazane w spadku jak każda inna forma mienia. Warto również podkreślić uniwersalny charakter kruszcu. Niezależnie od tego, gdzie będziemy chcieli spieniężyć swój kapitał, znajdziemy na niego nabywców – na całym świecie funkcjonują przedsiębiorstwa zajmujące się rafinacją złota i obrotem metali szlachetnych.

W jaki sposób prawo reguluje obrót złotem?

Osoby chcące rozpocząć swoją przygodę z inwestowaniem w złoto muszą liczyć się z obostrzeniami. Pierwsza pytanie, które może rodzić się w głowie potencjalnego nabywcy, to podatki. Jeśli złoto kupowane jest w celach inwestycyjnych, zwolnione jest w Polsce z 23%-owego podatku VAT. Nie zapłacimy też podatku dochodowego ze sprzedaży złota, jeśli nastąpi ona po upływie pełnych 6 miesięcy od dnia nabycia sztabek lub złotych monet bulionowych.

Druga kwestia dotyczy często bezpieczeństwa samej transakcji. Wiele osób nie chce, by ktoś postronny dowiedział się o ich inwestycjach, zwłaszcza gdy zgromadzony kapitał będzie przechowywany w domu. Nie każdy czuje się też komfortowo, wiedząc, że aparat państwowy nabywa wiedzę o posiadanych przez nas środkach, które mogłyby zostać zarekwirowane, np. w czasie wojny. Czy to prawdopodobny scenariusz? Każdy musi odpowiedzieć sobie sam.

Jeśli zależy Ci na anonimowym zakupie złota, musisz wiedzieć, że prawo narzuca dealerom obowiązek rejestracji sprzedawanych kruszców. Z drugiej jednak strony sprzedawca nie ma obowiązku potwierdzania tożsamości kupującego… Obrót złotem dodatkowo musi spełniać przepisy mające na celu przeciwdziałanie praniu brudnych pieniędzy. Każda transakcja gotówkowa przekraczająca wartość 15 tys. euro musi zostać zarejestrowana.

Jak kupić złoto anonimowo?

Biorąc pod uwagę powyższe wymogi prawne, by bezpiecznie kupić złoto, należy przede wszystkim pamiętać o tym, aby jego wartość nie przekraczała wspomnianej kwoty. Oznacza to, że przy obecnym kursie możemy nabyć ok. 9 uncji złota w postaci sztabek lub złotych monet bulionowych. Taka transakcja nie będzie musiała zostać zgłoszona do Generalnego Inspektora Informacji Finansowej. Musimy jednak pamiętać o drugim obostrzeniu, czyli obowiązku rejestrowania transakcji sprzedaży przez dealera. Warto poszukać tu sprawdzonego partnera, któremu zależy na naszej wygodzie.

Przykładem może być tutaj skup internetowy 79 Element. Sklep pozwoli nam zakupić złote sztabki (https://79element.pl/sztabki-zlota/) i najpopularniejsze monety bulionowe, tj. krugerrandy czy philharmonikery bez wychodzenia z domu. Zostaną one wysłane pod wskazany przez nas adres lub do wybranego paczkomatu w odpowiednio zabezpieczonej paczce, tak by nikt nie domyślił się jej zawartości. Choć musimy liczyć się z obowiązkiem założenia konta, pamiętajmy o tym, że pracownicy skupu nie mają obowiązku ich weryfikacji. Ważne, by zadbać o to, by podać niezbędne do odebrania przesyłki (adres e-mail i numer telefonu). Dzięki temu wygodnie i anonimowo zakupimy wybrane przez nas formy złota inwestycyjnego, zabezpieczając w ten sposób własne oszczędności.