Dokonując zakupów wyrobów ze złota w sklepie jubilerskim, zwraca się uwagę na wzory, kolory, oraz oczywiście ceny danych modelach biżuterii. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że złoto posiada określonego rodzaju próby. Czym są próby złota, które z nich są dostępne w naszym kraju oraz jak się je liczy?
Czym jest próba złota?
Każdy za nas kupując złote wyroby jubilerskie, chciałby, aby były one możliwie najlepszej jakości. Niewiele osób jednak wie, jaka cecha takiego złotego wyrobu określa jego jakość. Na pomoc w tym wypadku przychodzą właśnie próby złota. Czym one jednak właściwie są?
Próba złota to po prostu liczba, która jest informacją określającą, jaka jest ilość złota w danym wyrobie. Innymi słowy, przykładowo dwa identycznie wyglądające pierścionki nie muszą wcale posiadać takiej samej ilości złota. Nawet pomimo tego, że na pierwszy rzut oka będą identyczne, ale będą posiadały inną próbę złota, to będą wtedy zupełnie innymi produktami jubilerskimi, które rzecz jasna będą miały inną cenę. Ten pierścionek, który będzie miał w swoim składzie większą ilość złota, będzie oczywiście tym o wiele droższym.
Czy większa próba złota to lepszy pierścionek?
Logika nakazuje, że im większa będzie próba złota, czyli im więcej będzie go w danym wyrobie, tym lepszy on będzie. W końcu to złoto jest najważniejszym elementem danego pierścionka, a nie inne metale, które służą za wypełnienie.
Okazuje się jednak, że nie do końca tak to wygląda. Złoto jak powszechnie wiadomo jest bardzo kruchym i delikatnym kruszcem. Oznacza to, że im więcej go w danym wyrobie, tym bardziej podatny jest on na uszkodzenia w postaci np. zarysowań. Innymi słowy, paradoksalnie pierścionek o gorszej próbę będzie trwalszym. Jest to szczególnie istotne w przypadku kupowania złotych łańcuszków, które są elementami bardzo małymi i kruchymi same w sobie. Dołożenie do tego wysokiej próby złota spowoduje, że będzie to produkt jeszcze bardziej delikatny.
Jakie próby złota można kupić w Polsce?
Udając się do sklepu jubilerskiego w Polsce, z całą pewnością uda się bez najmniejszego problemu kupić wyroby z dwoma rodzajami prób złota. Są to wyroby o próbie 333 oraz 585. Oznacza to, że w próbie 333 znajduje się 8-karatowe złoto, a w próbie 585 14-karatow. Są one powszechnie dostępne zarówno w przypadku zakupu w sklepie stacjonarnym, jak i również przez internet.
Bardzo rzadko, najczęściej na specjalne zamówienie zakupić można próbę złota 750. Taki wyrób zawiera w sobie 18-karatowe złoto. U nas jest rzadkością, lecz za granicą bez problemu takie złoto można kupić.
Co oznaczają symbole na złocie?
Powstaje jednak zasadnicze pytanie, co oznaczają te liczby i jak się je liczy? W końcu na pierwszy rzut oka nie są one w żadnym stopniu związane ze znanymi wszystkim systemami i obliczeniami. A może jednak?
Na rynku występuje 7 prób złota. Są to próby: 999, 960, 750, 585, 500, 375, 333. Co one jednak oznaczają? Liczby te, to tysięczne części danego produktu. Innymi słowy, w najpopularniejszej w świecie jubilerskim próbie złota 585, na 1000 jednostek, 585 to czyste złoto, czyli jest go 58,5%. Złoto najczystsze o najwyższej próbie, czyli 999, nie jest używane do produkcji biżuterii, ponieważ jest zwyczajnie zbyt kruche. Służy ono do celów inwestycyjnych.
Oczywiście wraz ze spadkiem próby złota maleje nie tylko jego kruchość i delikatność, lecz zmienia się także kolor. Im próba mniejsza, tym bardziej staje się ono brązowe, z powodu obecnych w danym wyrobie innych metali. Fachowe oko jest w stanie po samym kolorze rozpoznać, z jaką próbą złota ma do czynienia.